Skąd się biorą zmiany barwnikowe? Moje sposoby na przebarwienia skóry

przebarwienia skóry

Wiele osób myli przebarwienia skóry z piegami. O ile piegi mogą się wydawać urocze, o tyle zmiany barwnikowe tylko szpecą. Skąd się biorą przebarwienia skóry i jakie mam na nie sposoby? Które leki są światłoczułe, czyli takie, po których nie wolno się opalać?

Przebarwienia skóry – skąd się biorą?

Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze, powstają w wyniku nieprawidłowej pracy melanocytów, to znaczy komórek wytwarzających melaninę – barwnik skóry. Czasem jest ich za dużo lub są zbyt aktywne, więc produkują za dużo barwnika. Przebarwienia występują u co trzeciej kobiety. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach najczęściej wystawianych na słońce, czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach, ramionach i łydkach. W ich powstawaniu istotną rolę odgrywają: ultrafiolet, zmiany w wydzielaniu hormonów, stany zapalne, niektóre leki oraz substancje fotouczulające w lekarstwach, perfumach i kosmetykach. Przebarwienia mogą nasilać się z wiekiem.

Przebarwienia skóry ma 35 procent kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90 procent po pięćdziesiątym roku życia. W młodszym wieku ich pojawienie się ma związek z wahaniami hormonów (ciąża i zaburzenia hormonalne), ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej lub z leczeniem hormonalnym. Równie dobrze mogą powstać z powodu nadczynności tarczycy, niedoczynności kory nadnerczy lub stanów zapalnych przydatków. Przebarwienia skóry zazwyczaj pojawiają się na czole i wokół ust.

Po czterdziestym piątym roku życia przebarwienia skóry powstają wskutek zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem lub pod wpływem stosowania hormonalnej terapii zastępczej. W tym wieku ich przyczyną może być jeszcze niedomaganie wątroby. W starszym dodatkowo pojawiają się plamy soczewicowate, czyli przebarwienia w kształcie ziarnka soczewicy, które mogą zlewać się w większe plamy. Niezależnie od wieku mogą powstać przebarwienia wywołane stosowaniem niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające. Plamy pojawiają się, gdy zażyjemy te leki lub zastosujemy takie kosmetyki, po czym wyjdziemy na słońce bez ochrony w postaci kremu z wysokim filtrem.

Przebarwienia skóry mogą powstawać w wyniku stanów zapalnych, najczęściej w miejscu zmian trądzikowych i w przypadku, gdy wystawimy się na słońce po intensywnych zabiegach kosmetycznych lub dermatologicznych. Mowa między innymi o kuracji przeciwtrądzikowej, zabiegach dermatologii estetycznej, złuszczaniu peelingami chemicznymi i mikrodermabrazji.

Moje sposoby na przebarwienia skóry

Jeżeli macie przebarwienia, skonsultujcie się z dermatologiem, ponieważ same nie ustalicie ich przyczyny.

W procesie zwalczania przebarwień ważną rolę odgrywa charakter i głębokość zmiany. Właśnie na podstawie tych kryteriów lekarz decyduje, czy zastosować kremy rozjaśniające, czy intensywne zabiegi w gabinecie dermatologicznym. Najskuteczniejsze są kosmetyki, które zawierają:

  • kwasy owocowe i witaminę C – rozjaśniają przebarwienia;
  • kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon, arbutynę i witaminę – hamują działanie melanocytów, a tym samym zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień.

W gabinecie kosmetycznym możecie poddać się peelingowi kawitacyjnemu, który działa ultradźwiękami na warstwę wody na skórze i w efekcie rozbija komórki warstwy rogowej, a tym samym likwiduje płytkie przebarwienia. Intensywniejsza jest mikrodermabrazja, która polega na złuszczaniu mechanicznym za pomocą kryształków diamentowych lub korundowych.

Dermatolog może zaproponować intensywne, głęboko złuszczające peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego, glikolowego lub azelainowego. Inne metody usuwania przebarwień to krioterapia, działanie światłem lasera lub działanie światłem pulsującym (IPL).

Przebarwienia mogą mieć postać białych plamek. Są to tak zwane odbarwienia i powstają zazwyczaj pod wpływem urazów, takich jak oparzenia (w tym słoneczne), otarcia, zranienia, wypryski lub stany zapalne, w których dochodzi do zniszczenia melanocytów. Równie dobrze białe plamki mogą oznaczać chorobę skóry:

  • jeżeli jest ich coraz więcej lub zlewają się w większe plamy, to może być bielactwo nabyte (vitiligo),
  • drobne, gęste białe plamki na plecach, klatce piersiowej i brzuchu, które zlewają się w większe odbarwione płaszczyzny, to prawdopodobnie łupież pstry, czyli zakażenie drożdżakami.

Zarówno bielactwo, jak i łupież pstry wymagają konsultacji dermatologicznej.

Leki światłoczułe, czyli takie, po których nie wolno się opalać

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i ketoprofen),
  • leki odkażające układ moczowy i moczopędne,
  • niektóre antybiotyki i sulfonamidy,
  • leki obniżające poziom cholesterolu,
  • leki psychotropowe, na przykład niektóre antydepresanty,
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki hormonalne, w tym pigułki antykoncepcyjne i preparaty stosowane w hormonalnej terapii zastępczej.

Ponadto przed wyjściem na słońce nie spożywajcie niektórych ziół, na przykład dziurawca, i nie stosujcie środków zapachowych, zwłaszcza perfum z alkoholem, piżmem oraz olejkiem bergamotowym, paczulowym i waniliowym.

Jakie są Wasze sposoby na przebarwienia skóry? Czekam na Wasze opinie!

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień