Czy lakiery do paznokci są bezpieczne?

lakier do paznokci

Cześć dziewczyny!

Lakiery do paznokci to jedne z najczęściej kupowanych kosmetyków. Każda z nas ma co najmniej kilkanaście, nie wliczając odżywek, zestawów do frenchu i kilku top coatów. Ale czy te produkty są bezpieczne dla twoich paznokci, skóry i zdrowia?

Nie zawierają wielu składników, trzeba aplikować je w określony sposób i zapewniają całkiem trwały efekt. Lakiery do paznokci można podzielić według właściwości kryjących, fizycznych, użytkowych i kolorystycznych. Wyróżnia się na przykład produkty transparentne, matowe, utwardzające, szybko schnące i antyalergiczne. Te ostatnie zawierają specjalne składniki: witaminy, proteiny i substancje przeciwgrzybicze.

Czy kolorowy produkt, którym malujesz paznokcie, rzeczywiście jest lakierem? Okazuje się, że nie. Lakiery to nazwa zarezerwowana dla kosmetyków bezbarwnych, pod którymi widoczna jest płytka paznokcia. Produkty kolorowe natomiast to emalie. Niewielu producentów trzyma się tych zasad; stąd zarówno kolorowe, jak i bezbarwne kosmetyki znajdują się w grupie o nazwie „lakiery do paznokci”.

Co siedzi w lakierach do paznokci? Znajdują się w nich substancje odpowiedzialne za tworzenie na płytce filmu, który ułatwia aplikację, składniki zmiękczające, pigmenty i barwniki, a także składniki odżywcze. Niektóre substancje zawarte w lakierach cechują się dobrą trwałością i średnią wytrzymałością na uderzenia. Ściśle przylegają do płytki paznokcia i zapewniają jej wysoki połysk. W lakierach znajdują się również substancje odpowiadające za to, że konsystencja produktu pozostaje płynna. Produkty do malowania paznokci powinny być łatwe w aplikacji, muszą szybko schnąć i dokładnie się zmywać. Lakiery zazwyczaj usuwa się przy pomocy rozpuszczalników z acetonem.

Wszystkie składniki zawarte w lakierach do paznokci są bezpieczne. W żaden sposób nie wpływają na stan paznokci i ludzki organizm. Możemy więc bez przeszkód malować pazurki. Nie zapominajmy jednak o prawidłowej pielęgnacji paznokci.

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień