Ablacyjny laser frakcyjny. Kiedy najlepiej poddać się kuracji i co dzięki niej osiągniesz?

laser frakcyjny

Cześć!

Przebarwienia, blizny, zmarszczki i inne trudne do wyleczenia niedoskonałości na twarzy są tym, czego żadna z nas nie chciałaby doświadczyć. Jeśli jednak masz problem z takimi zmianami, to wiedz, że może pomóc ci tylko laser frakcyjny. Sprawdź, jak działa i jak będzie wyglądała twoja skóra po zakończonej serii zabiegów.

Lasery frakcyjne – podział

Dzieli się je na ablacyjne i nieablacyjne. Pierwszy rodzaj (erbowo-yagowy lub CO2) ogrzewa tkanki, ma właściwości liftingujące i złuszcza skórę. Laser nieablacyjny natomiast oddziałuje jedynie termicznie, a jego działanie jest łagodniejsze. Wiąże się to zarówno z krótszym czasem gojenia, jak i słabszymi efektami. Czy pomiędzy laserami są widoczne jakieś różnice? Chodzi tu przede wszystkim o skuteczność i efektywność zabiegu.

Ablacyjny czy nieablacyjny – który laser jest lepszy?

Podobno żeby laserem nieablacyjnym uzyskać taki efekt, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba powtórzyć zabieg od trzech do pięciu razy. Mówi się także, że nawet taka kuracja nie jest w stanie zapewnić skutecznego rezultatu. Co więcej laser nieablacyjny nie złuszcza naskórka, nie odświeża i nie odmładza skóry; jest wypierany przez radiofrekwencję mikroigłową lub HIFU. Jest jednak mały plus związany z działaniem laserów nieablacyjnych – skóra goi się w krótszym czasie.

Jak działa laser ablacyjny?

Światło emitowane przez laser frakcyjny wnika w skórę, gdzie jest pochłaniane przez wodę zlokalizowaną w komórkach. Następuje jej natychmiastowe podgrzanie i odparowanie – skóra jest wypalana, ale nie jest uszkadzana. W tkance powstają mikroskopijne ubytki, które po jakimś czasie organizm będzie samoczynnie odbudowywał, nastąpi także produkcja kolagenu i elastyny. Po zabiegu nie ma ryzyka powstania blizn i przebarwień. Laser ablacyjny jest o wiele skuteczniejszy od peelingów chemicznych, bo dociera do głębiej położonych tkanek, jest bezpieczniejszy i łatwiejszy do kontroli przez lekarza.

Laser ablacyjny – zastosowanie

Ablacyjny laser frakcyjny ma szerokie zastosowanie. Jest używany do: odmładzania skóry, redukcji rozstępów i rozszerzonych porów skóry oraz zwalczania blizn: zanikowych, przerostowych, mieszanych i niwelowania cieni pod oczami.

Laser ablacyjny a odmładzanie skóry

Urządzenie oddziałuje na skórę dojrzałą na wiele różnych sposobów: poprzez zagęszczenie, napięcie, rozjaśnienie, wygładzenie i odświeżenie. Zabieg z zastosowaniem lasera ablacyjnego ma charakter regeneracyjny, co oznacza, że cofa oznaki starzenia. Liczba i częstotliwość zabiegów są uzależnione od wieku i zmian. Odświeżenie cery i wygładzenie pierwszych zmarszczek mimicznych jest już możliwe po jednej wizycie w gabinecie. W przypadku głębszych zmarszczek i daleko posuniętego procesu starzenia się skóry należy wykonać pełną serię zabiegów.

Laser ablacyjny a blizny

Ablacyjny laser frakcyjny jest stosowany do leczenia blizn zanikowych, przerostowych i mieszanych. Pierwszy rodzaj blizn należy potraktować laserem w taki sposób, żeby nastąpiło wypełnienie ubytku i doszło do odbudowania kolagenu. Aby osiągnąć taki efekt, należy poddać się co najmniej trzem zabiegom. Blizny mieszane natomiast charakteryzują się ubytkami w skórze, wypukłościami, zgrubieniami i zaburzeniami koloru. Oddziaływanie lasera na takie niedoskonałości polega na złuszczaniu naskórka, wypełnianiu zagłębień i stymulowaniu do produkcji kolagenu.

Jak wygląda zabieg?

Do zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu, który zaczyna działać w przeciągu 45 minut. Laser powoduje zaczerwienienie i obrzęk twarzy, skóra po zabiegu jest szorstka, a pacjent może odczuwać dyskomfort. Złuszczanie naskórka i gojenie trwają zazwyczaj kilka dni; zaleca się pozostanie w domu przez tydzień. W przypadku odświeżenia skóry wystarczy jeden zabieg, jednak dla głębszej regeneracji lub usunięcia rozległych niedoskonałości wymagany jest cykl kilku zabiegów. Kolejne zabiegi należy powtarzać co 28 dni, bo dokładnie po takim czasie komórki skóry się regenerują. Efekty będą widoczne dopiero po minimum trzech miesiącach.

Laser ablacyjny – minusy

Podczas kuracji ablacyjnym laserem frakcyjnym wykorzystuje się zjawisko odparowania wody z tkanek skóry. Z jednej strony jest to zupełnie bezpieczne, lecz z drugiej wiąże się z uszkadzaniem naskórka. Jeżeli zabieg przeprowadza niedoświadczona osoba, która nie umie dobrać parametrów urządzenia do problemu skóry, to może wyrządzić pacjentowi więcej szkody niż pożytku. Pod uwagę bierze się wiek pacjenta, kondycję skóry i znajdujące się na niej niedoskonałości.

Która z was była na zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego?

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień