Jakie są przyczyny zimnych stóp? Moje domowe sposoby na zimne stopy

domowe sposoby na zimne stopy

Zimne stopy, i to nie tylko zimą, to mój odwieczny problem. Dopadał mnie mimo noszenia ciepłych butów i dubeltowych skarpetek. Na szczęście, w końcu udało mi się go pokonać. Jakim cudem? Zanim zdradzę Wam moje domowe sposoby na zimne stopy, wyjaśnię, jakie są przyczyny zimnych stóp. 

Budowa ciała i osobowość a zimne stopy

Zimne stopy to domena osób szczupłych i wysokich, ponieważ ogrzanie ich narządów wewnętrznych odbywa się kosztem ich obwodowych części ciała. Także osoby nadwrażliwe i chwiejne mogą odczuwać wzmożone zimno, ponieważ ich organizm wydziela w nadmiarze katecholaminy (w tym adrenalinę, czyli tak zwany hormon strachu, walki i ucieczki, oraz dopaminę ‒ hormon szczęścia), które powodują silne kurczenie się naczyń krwionośnych, co organizm odczuwa jako zimno.

Siedzący tryb życia i niedobór ruchu a zimne stopy

Za uczucie ciągłego zimna w stopach odpowiada siedzący tryb życia, praca przed komputerem i niedobór ruchu, które spowalniają krążenie i mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych.

Palenie papierosów a zimne stopy

Także palenie zaburza krążenie obwodowe. Palacze dotkliwie odczuwają zimno i są bardziej narażeni na odmrożenia stóp podczas chłodów.

Uciskające skarpetki a zimne stopy

Nawet uciskające skarpetki i podkolanówki, które utrudniają swobodny transport krwi i tlenu do kończyn, mogą być przyczyną zimnych stóp.

Moje sposoby na zimne stopy

Gdy wychodzę na mróz, wkładam buty, które mają grubą podeszwę, nie przepuszczają zimna i nie przemakają, z kolei w domu noszę skarpetki i kapcie (szczególnie polecam Wam te wykonane z wysokogatunkowej wełny). Ponadto mam fioła na punkcie ocieplaczy na stopy, termoforów oraz koców i kapci elektrycznych. Najlepsze są takie, które dodatkowo zapewniają mikromasaż (poprawia krążenie krwi).

Moje domowe sposoby na zimne stopy

  • Masaż stóp na zimne stopy
    Masaż zawsze rozgrzewa mi stopy. Wykonuję go specjalnymi rolkami do masażu, które pobudzą krążenie krwi. Akcesoria do masażu stóp kupicie w aptece, sklepie ze sprzętem do rehabilitacji, a nawet w zwykłej drogerii. Masaż robię zawsze wtedy, kiedy mam zimne stopy, i przed snem.
  • Szczotkowanie stóp na zimne stopy
    Do szczotkowania stóp potrzebuję szczotki z włókna naturalnego lub rękawicy sizalowej. Wykonuję je podczas kąpieli, ponieważ rozgrzana skóra jest mniej podatna na podrażnienia. Szczotkowanie stóp na sucho może je podrażnić i wywołać ból. Domowy zabieg rozpoczynam od grzbietu stóp. Wykonuję go ruchami okrężnymi, po zewnętrznej i wewnętrznej stronie stóp.
  • Kąpiel rozgrzewająca dla stóp
    Kąpiel rozgrzewająca nie tylko rozgrzeje, lecz także zrelaksuje stopy. Aby ją przygotować, dodaję kilka kropel olejku o właściwościach rozgrzewających, na przykład z igliwia sosnowego, imbiru, cynamonu, szałwii, goździków, pomarańczy, rozmarynu lub sosny.
  • Kąpiel naprzemienna na zimne stopy
    To kolejny prosty sposób na rozgrzanie stóp. Przygotowuję dwie miski ‒ do jednej wlewam zimną wodę, a do drugiej ‒ bardzo ciepłą. Zanurzam stopy kolejno w zimnej i w ciepłej wodzie. W każdej z misek stopy muszą być zanurzone przez najwyżej pięć minut
  • Mikstura rozgrzewająca stopy
    Mieszam dwie łyżki oleju z pestek winogron lub oliwy oraz po dwie krople olejku rozmarynowego i eukaliptusowego, po czym podgrzewam gotową miksturę. Ciepłą (nie gorącą) mieszanką nacieram stopy ‒ energicznie, aby pobudzić krążenie. Zakładam ciepłe skarpetki i gotowe.

A jakie są Wasze sposoby na zimne stopy?

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień