Jak pielęgnować obgryzione paznokcie? Moje sposoby na obgryzanie paznokci

sposoby na obgryzanie paznokci

Onychofagia to nawykowe obgryzanie paznokci. To zaburzenie jest najpopularniejsze wśród dzieci i większość z niego wyrasta, ale nie wszystkie, bo 15 procent dorosłych obgryza paznokcie. Dlaczego? Powody są różne ‒ niepokój, lęk, pobudliwość, niska samoocena. Mało kto wie, że obgryzanie paznokci to problem nie tylko estetyczny, lecz także zdrowotny. Zanim podpowiem, jak pielęgnować obgryzione paznokcie, wymienię zagrożenia, jakie niesie za sobą obgryzanie paznokci, i poradzę, jak się tego oduczyć ‒ a wiem, co mówię, bo sama obgryzałam paznokcie przez wiele lat! Oto moje sposoby na obgryzanie paznokci.

Obgryzanie paznokci ‒ zagrożenia

Brzydkie dłonie to widoczny na pierwszy rzut oka skutek obgryzania paznokci, ale to tylko kwestia estetyczna. Obgryzanie może prowadzić do problemów z zębami, to znaczy wad zgryzu, zniekształcenia szczęki oraz stanów zapalnych zębów i zmiany ich położenia. Do innych zagrożeń trzeba doliczyć zakażenie dróg pokarmowych, infekcje grzybicze i choroby pasożytnicze, takie jak owsiki, tasiemiec lub glista ludzka. Brzmi niewiarygodnie? A jednak; wszystko dlatego, że pod paznokciem gromadzi się ogromna ilość bakterii. Ponadto na skutek wieloletniego obgryzania paznokci może dojść do nieodwracalnych zmian w kształcie płytki paznokcia, a nawet jego zaniku. Co jeszcze? Ryzyko deformacji i zapalenia szpiku kostnego paliczków.

Obgryzanie paznokci ‒ jak się tego oduczyć? Sposoby, które wypróbowałam

Sama się o tym przekonałam, że nie ma uniwersalnego sposobu na zerwanie z obgryzaniem paznokci, ale jest wiele metod, które mogą nam w tym pomóc.

 • Lakier na obgryzanie paznokci
  Paznokcie po aplikacji takiego lakieru będą miały nieprzyjemny, gorzki posmak, który powinien Was zniechęcić do wkładania ich do ust. Muszę przyznać, że na mnie to NIE podziałało ‒ szybko przyzwyczaiłam się do smaku goryczy i z czasem przestałam go czuć. 😀
 • Obgryzanie paznokci a zmiana nawyków
  Jeżeli już musicie zajmować się swoimi paznokciami, pielęgnujcie je zamiast obgryzać. Ja nie ruszałam się z domu bez przybornika do pielęgnacji paznokci i ilekroć miałam ochotę je sobie poobgryzać, sięgałam po pilnik. Ponadto starałam się dbać o suche skórki, które zawsze prowokowały mnie do obgryzania – smarowałam je albo przeznaczonymi do tego gotowymi kosmetykami, albo naturalnymi olejami.
 • Odwrócenie uwagi a obgryzanie paznokci
  Wiele osób mi mówiło, żebym spróbowała zastąpić paznokcie czymkolwiek innym, na przykład gumą do żucia. I próbowałam! Ilekroć miałam ochotę na obgryzanie, zamiast opuszek wkładałam do ust suszone owoce, pestki słonecznika i wiele innych zdrowych przekąsek. Z kolei palce usiłowałam zająć piłeczką antystresową, kieszonkową układanką znad morza i innymi przedmiotami. Nic z tego! Nic nie mogło się równać z paznokciami – były takie pyszne!
 • Obgryzanie paznokci a ich przedłużanie
  Próbowałam też przedłużania paznokci ‒ zarówno metodą akrylową, jak i metodą żelową. To prawda, że oba zabiegi osłabiają płytkę, ale z drugiej strony utrudniają obgryzanie. Mnie uratowało moje własne skąpstwo: kiedy sobie pomyślałam, ile zainwestowałam w paznokcie, które zaraz bezceremonialnie obgryzę, zrobiło mi się słabo! Właśnie wtedy wyleczyłam się z tego paskudnego nawyku.

Jak pielęgnować obgryzione paznokcie?

Obgryzione paznokcie są bardzo osłabione, dlatego potrzebują czasu, żeby dojść do siebie. Jeżeli nałóg towarzyszy nam już od dawna, paznokcie tracą swój kształt i zmieniają kolor. Z tego powodu jest im bardzo potrzebna intensywna pielęgnacja.

 • Obcinanie lub piłowanie paznokci
  Przez pierwszy miesiąc od zaprzestania obgryzania powinniśmy obcinać lub piłować paznokcie na krótko, aby je wzmocnić.
 • Odżywki i oleje do paznokci
  Co jeszcze wzmocni paznokcie? Regularnie stosowane preparaty pielęgnacyjne. Odżywki do paznokci, które kupimy w każdej drogerii, powinnyśmy nakładać co drugi dzień, a po tygodniu jako bazę pod bezbarwny lakier. Innym dobrym pomysłem jest olejowanie paznokci; ten rytuał sprawi, że staną się twardsze, bardziej elastyczne, błyszczące i rozjaśnione.
 • Pielęgnacja skórek
  Skórki są równie istotne co paznokcie. Aby je zmiękczyć, możecie użyć specjalnie do tego przeznaczonych odżywek. Skórki powinny być zawsze nawilżone, dlatego noście przy sobie krem do rąk. Dwa razy w tygodniu sięgnijcie po tłusty krem, nałóżcie go na noc i załóżcie bawełniane rękawiczki. Z kolei żeby odsunąć skórki z paznokci, zaaplikujcie na nie preparat do zmiękczania skórek i po kwadransie odsuńcie je specjalnym drewnianym patyczkiem. Aha, i kiedy malujecie paznokcie, starajcie się nie nanieść lakieru na skórki, ponieważ to bardzo je wysusza.
 • Regeneracja paznokci a dieta
  O wyglądzie paznokci decyduje między innymi nasza dieta. Aby pomóc osłabionym paznokciom, warto ją uzupełnić o produkty bogate w magnez (na przykład ziarna zbóż, produkty mleczne, zielone liście roślin), cynk (między innymi ryby, owoce morza, pestki dyni i słonecznika) i witaminy z grupy B (na przykład żółtka jaj, drożdże, ryby, ziemniaki).

W moim przypadku na obgryzanie paznokci pomogło dopiero ich przedłużanie w salonie, a konkretnie koszt tego zabiegu podziałał na moją wyobraźnię. 😉 Mimo to radzę Wam spróbować wszystkich metod, bo to, co okazało się skuteczne dla mnie, niekoniecznie będzie takie dla Was i odwrotnie.

Pytanie do tych z Was, które wyleczyły się z obgryzania paznokci: w jaki sposób pokonałyście ten wstrętny nawyk? 🙂

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień