Cześć!
Starzenie się skóry jest związane nie tylko ze zmarszczkami, lecz także z różnymi niedoskonałościami. Jeżeli zauważyłaś, że na twojej skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, to bądź przygotowana na pojawienie się innych zmian skórnych. Przeczytaj, jakich i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.
Zmiany skórne a procesy starzeniowe
Na kondycję skóry i to, czy pojawią się na niej inne niedoskonałości i skórne zmiany wpływ ma wiele czynników. Do najczęściej pojawiających się należą:
- niewłaściwa pielęgnacja,
- częsta i długa ekspozycja na słońce,
- niedobór witamin i minerałów,
- siedzący tryb życia,
- używki.
Zmiany na skórze a proces starzenia
Czynniki, które wymieniłam wyżej, mają bardzo duży wpływ na kondycję i wygląd skóry zwłaszcza tej, którą określa się mianem dojrzałej. Oprócz zmarszczek, znaku rozpoznawczego tego typu cery, mogą wystąpić także:
- Suchość – nieodłącznie wiąże się z procesem starzenia się cery. Gruczoły łojowe pracują mniej wydajnie i gorzej natłuszczają skórę. Powoduje to odwodnienie, podatność na uszkodzenia i większą widoczność zmarszczek.
- Mniejsza jędrność i grubość skóry – wraz z upływem czasu w skórze zmniejsza się poziom kolagenu i elastyny. Cera nie jest tak gładka jak dawniej, traci sprężystość, skóra jest obwisła i brakuje jej elastyczności. Co więcej tkanka tłuszczowa jest mniejsza, przez co skóra robi się cieńsza.
- Wolniejsze procesy naprawcze i gojenia się skóry – wiek i upływający czas powodują, że komórki dzielą się wolniej, zaburzony jest metabolizm komórkowy, a gojenie się ran jest wolniejsze.
- Niedoskonałości na cerze – chodzi tu głównie o przebarwienia, rozszerzone pory i zaczerwienienia. Na skórze dojrzałej coraz częściej pojawiają się plamki, w porach gromadzą się różnego typu zanieczyszczenia, a skóra robi się czerwona w wyniku pękania naczynek krwionośnych.
Dodaj komentarz