Węgiel aktywny w kosmetyce – jak i dlaczego go używam

węgiel aktywny w kosmetyce

Czarne diamenty pielęgnacji…

takim mianem określany jest często węgiel aktywny. Dziewczyny, jeśli jeszcze nie próbowałyście żadnego produktu zawierającego ten składnik, czas przejść na „ciemną stronę mocy” 🙂 Dziś podpowiem wam, w jakich kosmetykach najlepiej sprawdza się węgiel aktywny. Będziecie zaskoczone, że ma takie rozległe spektrum zastosowań.

Węgiel aktywny – garstka informacji

Czym jest węgiel aktywny? To oczywiście nic innego, jak znany wszystkim węgiel leczniczy, który zdarzało się wam zapewne nieraz kupić w aptece (pomaga on w dolegliwościach żołądkowych). Oprócz leczenia świetnie pielęgnuje całe ciało i włosy. Węgiel aktywny znany jest przede wszystkim z tego, ze ma właściwości bakteriobójcze, oczyszczające i ściągające. Jet to doskonały absorbent naturalny: nałożony na skórę wyciąga z niej wszystkie zanieczyszczenia oraz toksyny. Pomaga pozbyć się zaskórników, równoważy poziom sebum na skórze, świetnie oczyszcza, rozjaśnia skórę, wybiela zęby i dba o świeży oddech oraz równowagę bakteryjną w jamie ustnej. Jak działa węgiel aktywny na poszczególne partie ciała? Opowiem wam w jaki sposób ja używam go w pielęgnacji. Mam nadzieję, że któryś pomysł przypadnie wam do gustu:)

Węgiel aktywny na skórę

Można go stosować na każdą partię ciała, ponieważ jest świetny m.in. w walce z cellulitem oraz z pozbawioną blasku, przetłuszczającą się cerą. Węgiel aktywny to doskonały detoks dla całego ciała, dlatego często sięgam po gotowy drogeryjny żel pod prysznic z węglem aktywnym, oraz raz w tygodniu robię peeling węglowy do ciała i z zapalczywością masuję nim mój cellulit (wiem, powinnam to robić częściej, ale jestem leniuchem i po prostu używam go zamiennie z szorstką rękawicą do masażu).

Węgiel aktywny doskonale radzi sobie również z pielęgnacją twarzy, poprawiając jej wygląd, oczyszczając, matując i regulując poziom sebum. Wystarczy odpowiednia maseczka raz w tygodniu oraz peeling węglowy, który możecie kupić w sklepie lub samodzielnie wykonać w domu. Jak zrobić samodzielnie peeling węglowy? Poniżej podaję sprawdzony przepis

Węglowy peeling do twarzy i ciała – DIY

10 pastylek węgla rozgniećcie tak, aby powstał miałki proszek (możecie kupić sproszkowany już węgiel w kapsułkach). Węgiel zmieszajcie z 4 łyżkami oliwy i 1 łyżeczką miodu. Powstanie delikatna pasta węglowa, która należy używać jako peelingu. Aby taki węglowy peeling nadawał się do ciała, należy zintensyfikować jego właściwości złuszczające naskórek. Możecie dodać do niego soli, cukru lub startych i zmielonych skorupek z orzechów (te najlepiej kupić już gotowe w eko-sklepach).

Ostatnio zaczęłam też stosować węgiel aktywny w kremach do twarzy. W tym miejscu muszę was uprzedzić, że najlepiej nakładać je na noc, ponieważ dosyć żmudnie się wchłaniają i niestety potrafią zostawiać ciemne smugi na twarzy. Ponieważ jednak doskonale matują i wygładzają skórę, domykając pory i ujednolicając koloryt twarzy – ciężko jest mi z nich zrezygnować. 🙂

Jeśli jesteście fankami kosmetyków DIY, z pewnością przypadnie wam również do gustu maseczka z węglem aktywnym. Jest prosta w wykonaniu i doskonała w działaniu. Voila!

Maseczka do twarzy z węglem DIY

Dwie tabletki węgla pokruszcie i rozróbcie w łyżeczce wody (przegotowanej lub mineralnej). Pamiętajcie, ze maseczka nie może spływać z twarzy – jej konsystencja powinna być odpowiednio gęsta. Do powstałej czarnej papki dodajcie łyżeczkę jogurtu naturalnego. Za pierwszym razem maseczka z węglem aktywnym musi „aktywnie” pracować przez około 20-25 minut. Później można skrócić ten czas i trzymać ją nieco krócej – około 15 minut.

Węgiel aktywny na włosy

Problem z przetłuszczającymi się włosami ma co trzecia osoba. Ja sama próbowałam już wielu środków regulujących poziom sebum na skórze głowy. Doskonale sprawdziły się dwa: naturalne olejki które są bezkonkurencyjne, oraz szampon do włosów z węglem aktywnym. Nie robię go sama, staram się wybrać jakiś produkt w drogerii. Warto wspomnieć, ze ze względu na swoje właściwości oczyszczające szampon węglowy doskonale nadaje się do zmywania olejku po olejowaniu włosów. Wiele firm oferuje również maski i odżywki do włosów z węglem. Są one świetnie skomponowane: aktywny węgiel doskonale regeneruje i odbudowuje włosy, zmniejszając ich łamliwość i pozostawiając czystą, zadbaną i świeżą skórę głowy. Tego rodzaju produkty często są wzbogacone o szereg innych, ważnych dla włosów składników,obfitują m.in. w witaminy i płynny jedwab.

Pasta do zębów z węglem aktywnym

Wiem, że w wielu z was rodzi się sceptyk, kiedy wyobrażacie sobie czarny węgiel nakładany na białe zęby. Warto jednak się przełamać i zakupić czarna pastę do zębów z węglem aktywnym. Nic nie pomaga pozbyć się przebarwień po kawie i herbacie tak, jak węgiel:) Warto pamiętać, że jego detoksykujące właściwości dbają o florę bakteryjną w jamie ustnej. Węgiel aktywny zwalcza więc bakterie, dba o świeży oddech i doskonale wybiela. Kilkanaście lat temu był on sekretną miksturą powszechnie stosowaną przez gwiazdy filmowe. Czarna pasta do zębów z węglem aktywnym podbiła Hollywood:) Jeśli chcecie same wykonać pastę węglową, podaje przepis:

Czarna pasta z węglem aktywnym DIY

Łyżkę olejku kokosowego zmieszajcie z dwoma (rozkruszonymi) tabletkami węgla. Olejek kokosowy również ma właściwości wybielające zęby i odkażające jamę ustną, stanowi więc świetnego kompana dla węgla. Powstałą pastę nałóżcie na szczoteczkę i myjcie nią zęby przez kilka minut, po czym dokładnie wypłuczcie usta. Po takim zabiegu należy umyć zęby „zwykłą” pastą.

Stosujecie węgiel aktywny do pielęgnacji ciała, włosów lub twarzy? Czy macie ulubione przepisy, kosmetyki, a może znacie jakieś inne, dobre zastosowanie węgla aktywnego? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzu! 😀

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień