Parabeny w kosmetykach – przeczytaj zanim zastosujesz

parabeny w kosmetykach

Cześć!

Mówi się o nich wiele niedobrych rzeczy: że podrażniają, uczulają lub powodują ciężkie choroby. Wszystkiemu ponoć są winne te złe parabeny. Czy rzeczywiście jest się czego bać i czy te substancje odpowiadają za pogorszenie się kondycji skóry? Sprawdźmy to!

Czym są parabeny?

Parabeny to konserwanty, których celem jest przedłużenie trwałości kosmetyków. Występują we wszelkiego rodzaju produktach, i to nie tylko kosmetycznych. Znajdziemy je także w lekach i żywności. Co ciekawe parabeny nie są jedynymi substancjami konserwującymi. Występują również konserwanty naturalne, np. olejek różany lub olejek grejpfrutowy.

Poznaj wady parabenów

Parabeny nie są do końca bezpiecznymi składnikami dla skóry. Ich działanie wywołuje sporo zamętu. Niemniej stosowanie parabenów w kosmetykach jest w pełni legalne, o ile ich normy, ilości i stężenia nie są przekroczone. Z drugiej jednak strony producenci nie podają, w jakich ilościach parabeny znajdują się w ich kosmetykach. Faktem jest, że parabeny mogą wpływać na gospodarkę hormonalną i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Pamiętajmy także, że niektóre parabeny występują naturalnie w roślinach. To po pierwsze. A po drugie lekarze informują, że ilości parabenów znajdujące się w kosmetykach są na tyle małe, że nie mogą nam zaszkodzić.

Czy wiesz, że… termin ważności kosmetyków, które nie zawierają parabenów, upływa już po kilku dniach?

Jak działają parabeny?

Parabeny przedłużają trwałość kosmetyku. Ich zadaniem jest również przeciwdziałanie namnażaniu się drobnoustrojów, które mogłyby podrażnić naszą skórę i doprowadzić do zepsucia kosmetyku. Parabeny chronią przed bakteriami i pleśnią, które mogłyby pojawić się w produktach na bazie wody. W przeciwnym wypadku kosmetyk utraci swoją skuteczność. Aby parabeny mogły temu zapobiec, stosuje się je w formie mieszaniny. Oznacza to, że parabeny do produktów dodaje się wraz z innymi związkami konserwującymi.

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień