Rozgrzewające kąpiele, zabiegi i masaże to świetny sposób na poprawę humoru, zwłaszcza gdy po ciepłym, słonecznym lecie przychodzi chłodna, deszczowa jesień. Jeżeli wolicie, zamiast zabiegów możecie zdecydować się na kosmetyki rozgrzewające. Jak je stosować? Jak przygotować rozgrzewającą kąpiel i domowy masaż rozgrzewający? Czym jest rozgrzewająca kąpiel Kleopatry i pachnąca kąpiel rozgrzewająca oraz jaki jest na nie przepis? Oto moje przepisy na rozgrzewające kąpiele, zabiegi i masaże w domu.
Jak przygotować rozgrzewającą kąpiel?
W jaki sposób najszybciej rozgrzejemy się w domu? Poprzez zanurzenie się w ciepłej kąpieli. Aby ją przygotować, napełnijcie wannę wodą o temperaturze niewiele wyższej od temperatury ciała (ok. 39°C) i dolejcie aromatyczny olejek, płyn lub kulkę musującą. Wiecie, że sam zapach może podnieść temperaturę ciała? Bodźce węchowe omijają rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie racjonalne i wywołują silne reakcje układu nerwowego: wpływają na rytm serca, częstotliwość oddechu i uczucia, co przekłada się na fizyczną reakcję organizmu. Dlatego przemyślcie wybór zapachu do kąpieli; ja polecam nuty ciepłe.
Gdy jest chłodno, warto wspomóc się kosmetykami zawierającymi olejki z pomarańczy, cynamonu, goździków, kardamonu, wanilii i imbiru – nie dość, że większości z nas miło się kojarzą (ze świętami), to jeszcze mają właściwości rozgrzewające, ujędrniające i antybakteryjne.
Jak już jesteście w wannie, zróbcie peeling, ponieważ towarzyszący mu masaż pobudzi krążenie i rozgrzeje skórę. Po wyjściu z wanny wymasujcie ciało balsamem, bo skóra rozpulchniona ciepłą wodą i wysoką temperaturą w łazience oraz oczyszczona peelingiem łatwo i szybko wchłonie cenne składniki kosmetyku.
Moje przepisy na kąpiele rozgrzewające
Rozgrzewająca kąpiel Kleopatry – przepis
Składniki:
- 1 l ciepłego mleka (tłustego),
- 2-3 czubate łyżki miodu.
Sposób przygotowania:
Do ciepłej wody w wannie dolejcie podgrzane, ale niegotowane mleko i miód. Możecie czekać, aż miód rozpuści się w wodzie lub wcześniej wlać go do ciepłego mleka i taką mieszankę dodać do wody. Uwaga! Zanim zdecydujecie się na taką kąpiel, upewnijcie się, że miód Was nie uczula.
Moje przepisy na kąpiele rozgrzewające
Pachnąca kąpiel rozgrzewająca – przepis
Składniki:
- 1 duża pomarańcza,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 korzeń imbiru,
- 1 l wody.
Sposób przygotowania:
Obierzcie pomarańczę, po czym wyparzcie skórę i wrzućcie ją do garnka. Dodajcie imbir i cynamon oraz zalejcie całość wodą. Gotujcie mieszankę przez trzydzieści minut, a jak ostygnie, przelejcie przez sito. Wywar dodajcie do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Imbir i cynamon mają właściwości rozgrzewające, pobudzają krążenie i wspomagają walkę z cellulitem.
Uwaga! Ponieważ wszystkie składniki kąpieli mogą uczulać, powinnyście ją sobie odpuścić, jeżeli macie alergię albo cerę naczyniową lub wrażliwą.
Kosmetyki rozgrzewające – jak je stosować?
Na chłodne dni polecam Wam kosmetyki rozgrzewające. Zawierają one składniki, które pobudzają receptory ciepła w skórze i działają na nią drażniąco; są to wyciągi z roślin, takie jak ekstrakt z ostrej papryki, arniki, imbiru lub cynamonu. W głębszej warstwie skóry znajdują się ciałka Ruffiniego, które odbierają temperaturę jako wyższą niż rzeczywista ciepłota ciała. Kosmetyki rozgrzewające sprawiają, że podrażnione naczynka krwionośne gwałtownie się rozszerzają, a przepływ krwi ulega pobudzeniu, co faktycznie podnosi temperaturę ciała. Tego typu preparaty działają jedynie na te partie ciała, na które zostały nałożone. W zależności od miejsca przeznaczenia wyróżniamy następujące kosmetyki rozgrzewające:
- Kremy do rąk i stóp dają uczucie ciepła oraz regenerują spękaną i szorstką skórę. Są dedykowane tym z Was, które spędzają wiele czasu na powietrzu lub mają problemy z krążeniem, a co za tym idzie skarżą się na zimne dłonie i stopy.
- Balsamy do ciała – działają antycellulitowo i wyszczuplająco. Zawierają składniki, które poprawiają mikrokrążenie i metabolizm komórkowy, ułatwiają usuwanie toksyn i ujędrniają skórę. Ważne jest ich energiczne wmasowywanie w wybrane partie ciała, bo masaż dodatkowo pobudza krążenie. Rozgrzewających balsamów do ciała najlepiej używać wieczorem, kiedy skóra jest rozgrzana po kąpieli.
- Olejki do masażu – mają działanie przeciwbólowe. Zawierają wyciągi roślinne, które rozgrzewają i znieczulają receptory bólowe. Zwykle wykazują dodatkowe właściwości przeciwzapalne, które łagodzą bóle mięśni i stawów.
- Maski i peelingi do twarzy – są dedykowane cerze tłustej i trądzikowej. Ich składniki działają skutecznie i wielokierunkowo: rozpulchniają skórę, rozszerzają pory i oczyszczają je, wchłaniają nadmiar sebum oraz sprawiają, że substancje aktywne lepiej wnikają w skórę.
Uwaga! Jeżeli Wasza skóra jest cienka, wrażliwa i pokryta pajączkami, kosmetyki rozgrzewające nie są dla Was. Nawet ze zwykłą kąpielą powinnyście uważać; unikajcie sytuacji, w których temperatura wody przekroczy trzydzieści siedem stopni Celsjusza, a kąpiel będzie trwała dłużej niż piętnaście minut.
Domowy masaż rozgrzewający
Domowy masaż rozgrzewający możecie wykonać samemu lub poprosić o to bliską osobę. Będziecie potrzebowały rozgrzewającego olejku (ja uwielbiam cynamonowy), balsamu do ciała lub gorącej świecy do masażu.
Jeżeli będziecie wykonywały ten masaż samodzielnie, skupcie się głównie na łydkach, udach, pośladkach i brzuchu, ponieważ te partie ciała mają najgrubszą skórę i w związku z tym wymagają większej troski. Zacznijcie od rozgrzania w dłoniach odrobiny olejku lub innego kosmetyku. Następnie masujcie ciało od stóp po brzuch. Rozcierajcie kosmetyk energicznymi, kolistymi ruchami, aby pobudzić krążenie. Uda i pośladki masujcie nieco dłużej i jeszcze energiczniej; możecie użyć do tego celu specjalnej rękawicy lub szczotki do masażu antycellulitowego. Z kolei brzuch i piersi masujcie delikatnie – samymi opuszkami palców. Nie pomijajcie dekoltu i szyi.
Znacie inne fajne przepisy na rozgrzewające kąpiele, masaże i inne zabiegi? Podzielicie się? 🙂
Dodaj komentarz