Kosmetyki i pielęgnacja skóry – fakty i mity

kosmetyki do pielęgnacji skóry

Cześć!

Na temat pielęgnacji i kosmetyków narosło mnóstwo mitów. Które składniki, zabiegi i produkty są dla ciebie najlepsze? Czy parabeny rzeczywiście są takie groźne? I jak stosować produkty, jeśli masz wrażliwą skórę? Przeczytaj mój tekst, a dowiesz się, w co wierzyć, a w co nie. Zapraszam do lektury.

Czy naturalne zawsze jest naturalne?

Naturalność wiąże się nie tylko ze stosowaniem naturalnych kosmetyków, lecz także ze zdrowym odżywianiem się, prowadzeniem aktywnego trybu życia oraz unikania używek, stresu i przetworzonej żywności. Wszystkie te czynniki mają bowiem wpływ na kondycję skóry. Dobrze się sprawdzą kosmetyki z roślinnymi wyciągami, w tym z komórkami macierzystymi. Dzięki nim skóra jest zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak smog, wolne rodniki i promienie UV, a także mają działanie pielęgnacyjne. Z drugiej strony naturalne składniki produktów mogą podrażniać osoby z bardzo wrażliwą skórą, powodować fotouczulenia i wywoływać różne reakcje alergiczne.

Parabeny i inne podejrzane składniki

Parabeny, konserwanty, SLS i inne podobne im substancje są uważane za drażniące i negatywnie wpływające na cerę. Tymczasem ich obecność jest potrzebna z uwagi na zabezpieczenie tych produktów przed bakteriami powodującymi psucie się lub utratę właściwości. Jednak z drugiej strony osoby z wrażliwą cerą, które zastosowałyby kosmetyki z tymi „podejrzanymi” substancjami w zbyt dużym stężeniu, mogłyby nabawić się podrażnień.

Substancje zapachowe

Ładnie pachnące kosmetyki są chętnie stosowane przez kobiety. Co więcej aromat produktów w dużej mierze decyduje o tym, czy zakupimy dany produkt, czy nie. Tymczasem niektóre substancje zapachowe lub zastosowane w dużych ilościach mogą podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne. Minimalne dopuszczalne stężenie substancji zapachowej wynosi 0,001% w produktach niespłukiwanych lub 0,01% w kosmetykach spłukiwanych. Coraz częściej producenci zaczęli stosować kompozycje zapachowe, które nie wpływają negatywnie na kondycję skóry.

Kosmetyki dla wrażliwej skóry

Wiele czynników może przyczynić się do nadwrażliwości skóry, podrażnień, stanów zapalnych i atopii. Osoby z takimi schorzeniami odczuwają dyskomfort, mają problem z dobraniem kosmetyków i bardzo często pojawia się na niej niedoskonałości. Jak można rozwiązać ten problem? Wystarczy zastosować kosmetyki hipoalergiczne, z zawartością substancji o mniejszym stężeniu i o łagodniejszym działaniu.

Tagi: , , , , ,
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień