Hej, Dziewczyny!
Czasem dostaję od Was wiadomości, w których pytacie, czy są jakieś rzeczy, do których nie używam olejków, bo polecam je co drugi wpis. Cóż… pozostaje mi tylko udowodnić Wam, że nie przesadzam i olejki są naprawdę dobre na wszystko!
Zapraszam na podróż przez najważniejsze olejkowe właściwości i zastosowania naturalnych olejów w codziennej pielęgnacji.
Olejkowe LOVE. Za co lubię oleje?
Na wstępie chciałabym Wam powiedzieć, że moja miłość do olejków nie wzięła się znikąd. Kocham je z wielu powodów.
- Za uniwersalność, naturalność i skuteczność.
- Za to, że można stosować je właściwie na każdy problem skóry i każdy typ cery.
- Za to, że pochodzą z natury, a nie są syntetycznie wytwarzane.
- Za różnorodność i mnogość olejów, co daje możliwość perfekcyjnego dopasowania ich do swoich potrzeb.
- Za to, że mogę stosować je na wiele sposobów, nie tylko w jeden ściśle określony przez producenta sposób, który „gwarantuje” działanie.
- Za łatwą dostępność, bo są wszędzie: w aptekach, w drogeriach, w sieci.
Olejki do twarzy. Nie tylko do pielęgnacji
W moim przypadku olejki wykorzystuję mimo wszystko najczęściej do dbania o twarz. Co ciekawe, naturalne olejki w tym wydaniu stosuję solo, w połączeniu z innymi olejami, ale też jako dodatek do kosmetyków typu kremy. Są też dla mnie bazą do przygotowywania domowych maseczek i peelingów.
Za pomocą olejków odżywiam i rewitalizuję moją skórę. Dbam o jej nawilżenie, wspieram jej rewitalizację i regenerację, łagodzę podrażnienia. To jednak nie wszystko. Olejki chronią również mogą skórę przed czynnikami przyspieszającymi jej starzenie się np. słońcem czy wolnymi rodnikami, a do tego świetnie oczyszczają skórę. Są więc dla mnie nie tylko zamiennikiem kosmetyku pielęgnującego, ale też olejkami do demakijażu i oczyszczania skóry.
Olejki na ciało. Odżywianie i wygładzanie
Znacznie rzadziej, ale jednak zdarza się, że stosuję olejki również do pielęgnacji skóry całego ciała. To najczęściej ma miejsce, gdy robię domowy peeling i używam olejki jako odżywczej bazy. Oprócz tego, że oleje świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry, poprawiają jej nawilżenie i nawodnienie, to także wygładzają ją i zapewniają elastyczność. Dobrze dobrany olejek jest w stanie zmniejszyć cellulit i rozstępy, wiedziałyście o tym?
Olejki na włosy. Dbają, chronią, stylizują
W moich wpisach często możecie też zobaczyć, że używam olejków do włosów. Olejuję włosy najczęściej na noc, żeby rano umyć je i cieszyć się pięknymi, zdrowymi, pełnymi blasku włosami. Natomiast olejowanie to tylko jedno z zastosowań olejków w pielęgnacji włosów – a warto pamiętać, że sam ten zabieg można wykonać na dziesiątki sposobów m.in. na zimno, na ciepło, przed myciem, po nim lub jako tzw. olejowanie w misce.
Poza olejowaniem włosów wykorzystuję olejek również do ochrony włosów (np. spryskuję włosy mieszanką olejku i hydrolatu w lecie, gdy jest bardzo mocne słońce) lub do ich stylizacji. W tym drugim przypadku moim ulubieńcem jest olej arganowy, który nie obciąża włosów i chroni je przed wysokimi temperaturami.
Nie zapominajcie też, że piękne włosy biorą się ze zdrowej skóry głowy. O ile większość kosmetyków do włosów stosuje się tylko na włosy, to olejki mają tę przewagę, że (jeśli tylko wybierzemy te naturalne!) można stosować je też u nasady włosów. Nie tylko można, ale warto, bo poprawiają nawilżenie skóry głowy, przywracają jej prawidłowe pH, działają antybakteryjnie i eliminują problemy takie jak łupież czy nadmierne przetłuszczanie się włosów.
Olej na paznokcie. Zamiast odżywki
Zapomniałabym o najważniejszym. Nie rozstaję się z olejkami podczas domowego manicure, bo nic lepiej nie zmiękcza skórek i nie wzmacnia płytki. Olejki wcieram nie tylko po zrobieniu hybryd, ale też stosuję mieszankę rycynowego i arganowego w międzyczasie, aby mieć mocne, zdrowe, długie paznokcie.
Pośrednio o kondycję paznokci dbam też, robiąc regularnie kąpiele dłoni w ciepłej oliwie z oliwek. Polecam! Cudownie działa na skórę i na paznokcie, a – warto dodać – chodzi nie tylko o dłonie, bo również… stopy!
Olejki na rzęsy, brwi i wszystko inne
I mogłabym tak wymieniać długo. Co akapit to inne zastosowanie olejków. Prawda jest taka, że nie ma po prostu niczego innego, co ma tak szerokie zastosowanie i tak dobrze sprawuje się w domowej pielęgnacji. Więc jeśli nie stosuję olejków na twarz, na ciało, na włosy czy na paznokcie, to wykorzystuję je:
- na wzmocnienie kruchych, słabych i krótkich rzęs,
- na zagęszczenie i przyciemnienie brwi,
- do wygładzenia delikatnej, spierzchniętej skóry ust,
- na miejsca z wyjątkowo suchą skórą np. łokcie itd.
Dodaj komentarz