Naturalne barwniki w kosmetykach. Czy wiesz, jak działają i jakie mają właściwości?

naturalne barwniki w kosmetykach

Cześć!

Czy wiesz, skąd wziął się ten piękny kolor twojego ulubionego kremu? Albo dlaczego twój produkt myjący ma różową, zieloną lub żółtą barwę? Wszystko to zależy od tego, jakie barwniki znajdują się w twoich produktach. A tych troszkę jest. W dzisiejszym poście opiszę specjalnie dla was kilka z nich. Zapraszam do lektury.

Czym są barwniki naturalne?

Barwniki stosowne w kosmetykach pochodzą głównie ze świata przyrody, choć są i takie, które wytwarza się w laboratoriach. Pozyskuje się je z roślin, zwierząt i minerałów. Dasz wiarę, że kolor barwników naturalnych musi odpowiadać zapachowi produktu? Co więcej, powinny spełniać zadanie pielęgnacyjne i upiększające, a znajdziemy je przeważnie w kosmetykach kolorowych i do makijażu, i do malowania paznokci. Barwniki naturalne stosowane są nie tylko po to, żeby nadać kosmetykowi ładny wygląd, lecz także podnieść jego jakość i zapewnić mu lepszą funkcjonalność. Powinny być także bezpieczne dla zdrowia i nie mogą zawierać substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich. W zależności od przeznaczenia produktu intensywność barwnika i jego ilość się różnią.

Naturalne barwniki mineralne kiedyś

Mineralne barwniki były stosowane już kilka tysięcy lat temu. Pozyskiwało się je przeważnie z muszli, z których uzyskiwano ciemnoczerwony, pomarańczowy, żółty lub złoty barwnik. Co więcej kiedyś do wyrobu kosmetyków i akcesoriów kosmetycznych stosowano także ołów. Używano również roślinnych olejków, które mieszano ze sproszkowanymi substancjami barwiącymi oraz nakładano na skórę i włosy. Do wybielania cery wykorzystywano maski z miodu, rozdrobnionej kredy, nasion i mirry.

Czy wiesz, że wiele barwników naturalnych używa się także do pielęgnacji, ochrony i leczenia skóry? Zaobserwowano, że niektóre z nich w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym lepiej utrzymują się na skórze, chronią przed zimnem oraz wpływają na lepsze gojenie się skaleczeń i otarć naskórka. Do dziś w kosmetykach stosuje się niektóre barwniki naturalne znane ze starożytności. Są to między innymi: karotenoidy, flawonoidy i chlorofile.

KAROTENOIDY

Ten barwnik naturalny znajduje się we wszystkich roślinach i jest kumulowany w organizmach zwierząt. Nadaje kolor owocom, kwiatom, liściom i nasionom oraz niektórym zwierzętom. Karotenoidy mają żółty, pomarańczowy i czerwony kolor, wśród których znajduje się beta-karoten, czyli prekursor witaminy A. Ma działanie przeciwutleniające, chroniące przed promieniowaniem UV i przedwczesnym starzeniem się. Ten składnik znajduje się w nagietku lekarskim, marchwi, dyni, dzikiej róży, pomidorze, kukurydzy i szpinaku. Jest także stosowany w kosmetykach do opalania i barwienia preparatów z zawartością tłuszczu, np. kremów i olejków.

FLAWONOIDY

Znajdują się we wszystkich częściach roślin. Mają działanie antyoksydacyjne, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Chronią przed promieniowaniem UV i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy mają żółtą, pomarańczową, czerwoną, niebieską lub fioletową barwę w wielu różnych odcieniach. Co ciekawe niektóre rodzaje flawonoidów mają właściwości prozdrowotne: działają przeciwmiażdżycowe, ochronne w chorobach nowotworowych i w schorzeniach oczu.

CHLOROFILE

Są zielonymi barwnikami, które biorą udział w fotosyntezie. Chlorofil wyodrębnia się z niektórych roślin na drodze ekstrakcji alkoholem. Ma zastosowanie w barwieniu pasty do zębów, płynów do ust, żelów, mydeł i szamponów. Ten naturalny barwnik działa łagodząco i poprawia kondycję skóry, ma właściwości przeciwzapalne, ściągające i antyseptyczne. Z tego powodu świetnie sprawdzi się w kremach do pielęgnacji skóry trądzikowej, dojrzałej i zmęczonej.

Czy wiesz, jakie barwniki naturalne są w twoich kosmetykach?

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień