Za co kocham peeling? Dobroczynny wpływ peelingu na skórę twarzy i ciała

peeling

Peeling potrafi zdziałać cuda, pod warunkiem że został prawidłowo dobrany do rodzaju skóry. Ten zabieg pielęgnacyjny ma szereg korzyści, między innymi odmładza i odświeża skórę oraz redukuje przebarwienia i inne niedoskonałościami skóry. Jak działa peeling i jakie są rodzaje peelingów? Lepiej wykonać ten zabieg u dermatologa, u kosmetyczki czy samodzielnie w domu? Na czym polega peeling twarzy i peeling ciała, w tym mikrodermabrazja? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa peeling?

Skóra potrzebuje około czterech tygodni, aby się zregenerować. W tym czasie komórki, które powstają w najgłębszej warstwie naskórka, stopniowo przesuwają się ku powierzchni. Właśnie na powierzchni ulegają kolejno odwodnieniu, zrogowaceniu, obumarciu i wreszcie – „wypychane” przez kolejne komórki wędrujące ku górze – złuszczeniu. Cykl regeneracji skóry wydłuża się z wiekiem, a w dodatku pod wpływem różnych czynników (na przykład stresu, przemęczenia i nadmiaru używek) proces złuszczania może przebiegać wolniej. W konsekwencji martwe komórki nawarstwiają się, a skóra robi się szorstka i zszarzała. Właśnie wtedy warto sięgać po peeling, który usuwa martwe komórki naskórka, a w efekcie wygładza i rozjaśnia skórę, przyspiesza jej regenerację, usuwa nadmiar sebum oraz odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Peeling wyraźnie poprawia kondycję skóry, ponieważ sprawia, że kosmetyki odżywcze i nawilżające wnikają w nią łatwiej i głębiej.

Peeling twarzy

Peeling u dermatologa

Preparaty złuszczające mogą działać na różnej głębokości. Na tej podstawie wyróżniamy peelingi głębokie i średniogłębokie. Peelingi głębokie, na przykład z wykorzystaniem fenolu lub lasera, usuwają cały naskórek i dochodzą aż do skóry właściwej. To bardzo inwazyjne zabiegi, które jednak dają spektakularne efekty porównywalne do liftingu chirurgicznego. Z kolei peelingi średniogłębokie, na przykład przy użyciu kwasów owocowych o wysokich stężeniach, docierają jedynie do warstwy podnaskórkowej, za to pobudzają produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. W efekcie zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu, a jędrność i napięcie skóry – wyraźnej poprawie. Tego typu zabiegi mogą być wykonywane wyłącznie przez specjalizujących się w nich lekarzy.

Peeling u kosmetyczki

Gabinety kosmetyczne oferują peelingi powierzchniowe, które obejmują jedynie górne warstwy naskórka. Takie zabiegi wykorzystują kwasy o niskim stężeniu, między innymi migdałowy lub glikolowy. Peelingi powierzchniowe sprawiają, że skóra jest wygładzona i promienna, likwidują płytkie przebarwienia, oczyszczają i zwężają pory oraz przyśpieszają tempo odnowy komórek.

Peeling w domu

Większość dermatologów uważa, że peeling należy wykonywać raz w tygodniu, a w przypadku cery tłustej – nawet dwa razy. Ponieważ skóra najintensywniej regeneruje się nocą, najlepiej poddać się temu zabiegowi wieczorem, po czym nałożyć odżywczą maskę lub krem. Ponadto jeżeli z jakiegoś powodu kosmetyk złuszczający podrażni skórę, istnieje szansa, że dzięki preparatowi kojącemu, na przykład na bazie gliceryny lub pantenolu, naskórek nocą się zregeneruje.

Rodzaje peelingów

Wśród peelingów przeznaczonych do twarzy, szyi i dekoltu najpopularniejsze są kosmetyki wykorzystujące działanie enzymów (z drożdży lub ziół) bądź kwasów owocowych o niewysokim stężeniu. Mają one na celu osłabienie (rozpuszczenie) wiązań między martwymi komórkami naskórka. Peeling należy rozprowadzić równomiernie na skórze i po 10-15 minutach spłukać wodą. Peelingi enzymatyczne są bardzo łagodne, dlatego nadają się do każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej i naczynkowej.

Peelingi ziarniste sprawdzają się przy cerze normalnej i tłustej z zaskórnikami. Zawierają ziarniste drobinki (na przykład zmielone łupiny owoców lub syntetyczne kuleczki), które ścierają martwy naskórek. Taki kosmetyk należy nałożyć na zwilżoną skórę, rozmasować kolistymi ruchami i spłukać.

Z kolei peelingi gommage, które łączą w sobie cechy peelingów enzymatycznych i ziarnistych, kolejno rozpuszczają martwy naskórek i ścierają go. Kosmetyk nakłada się na twarz i usuwa, dopiero gdy zaschnie. Peelingi gommage nadają się dla każdego rodzaju skóry oprócz bardzo wrażliwej i naczynkowej.

Peeling ciała

Peelingi do ciała są najczęściej gruboziarniste; tylko nieliczne firmy kosmetyczne mają w ofercie peelingi enzymatyczne, które są dostępne w formie kremów złuszczających i przeznaczone do stosowania na noc. Wiele z nich wykorzystuje kryształy soli morskiej lub cukru zawieszone w oleistym roztworze, ponieważ nie tylko oczyszczają skórę, lecz także nawilżają ją i odżywiają. Tego rodzaju preparatów wystarczy używać co 2 tygodnie ze szczególnym uwzględnieniem łokci i kolan, które wymagają staranniejszego masażu.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, który polega na kontrolowanym złuszczaniu powierzchownych warstw naskórka (peeling powierzchniowy), aż do warstwy brodawkowatej skóry (peeling średniogłęboki). Głębokość zabiegu zależy od stanu i problemu skóry. Mikrodermabrazja stosowana jest między innymi przy powierzchownych bliznach potrądzikowych. Optymalny efekt wymaga wykonania serii 5-10 zabiegów w odstępach 7-14-dniowych. W przypadku głębokich blizn potrądzikowych możecie poddać się dermabrazji (peeling głęboki), która polega na złuszczaniu także warstwy naczyniowej skóry. Ze względu na głębokość złuszczania zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i wymaga przestrzegania określonych procedur pozabiegowych, w tym noszenia specjalnych opatrunków. Satysfakcjonujący efekt można uzyskać już po pierwszym zabiegu, ale czasami trzeba go powtórzyć.

Jakie są Wasze ulubione peelingi i jak często je wykonujecie? Jesteście zadowolone z efektów? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień