Światło w gabinecie kosmetycznym. Jak efektywnie je wykorzystać?

gabinet kosmetyczny

Cześć!

Światło w pielęgnacji i leczeniu skóry jest bardzo ważne. Stosuje się je w trakcie bardzo wielu zabiegów, które dają spektakularne efekty. Laseroterapia, depilacja, leczenie trądziku i regeneracja skóry dojrzałej. Do tych i wielu innych zabiegów stosuje się właśnie światło. Sprawdź, jak działa i jakie efekty ci zapewni.

Laser a IPL

Laser to urządzenie, które generuje światło o konkretnej długości fali. Jest definiowane przez rodzaj ośrodka, w którym wytwarzana jest ta fala, czyli w gazie, krysztale lub w półprzewodniku. W urządzeniach IPL natomiast światło jest generowane przez lampę ksenonową wyposażoną w kilka filtrów. Dlatego takie urządzenia wytwarzają światło z określonego zakresu. Zmieniając filtry w sprzętach IPL, zmienia się jednocześnie zakres długości fal światła.

Długość fali światła a zabieg

Fala świetlna wchodzi w interakcję z powierzchnią skóry i ulega odbiciu, rozproszeniu lub absorpcji. W zależności od długości fali lasera absorpcja zachodzi w różnych częściach komórek. Światło jest pochłaniane przez różne typy barwników występujących w organizmie naturalnie (woda, hemoglobina, melanina) lub wprowadzonych z zewnątrz (tatuaż). Absorpcja następuje najszybciej w przypadku melaniny dla długości fal od około 400 do 1000 nm i im jest mniejsza, tym długość fal jest większa. Lasery natomiast mogą być używane tylko do jednego rodzaju zabiegów, czyli tych oddziałujących na melaninę, hemoglobinę lub wodę.

W pielęgnacji i leczenia skóry ważna jest głębokość penetracji fali. Dla fali o długości 400-600 nm energia wnika poniżej 1 mm w głąb skóry, a przy 1200 nm sięga najgłębiej. Jednak zwiększanie długości fali prowadzi do zmniejszenia głębokości penetracji. Pochłanianie fali świetlnej powoduje podniesienie temperatury fragmentu skóry, co wywołuje określone efekty. Skutki uboczne zaś są związane z niewłaściwym dobraniem parametrów, co może powodować oparzenia lub przegrzanie tkanek.

Depilacja

Lasery i urządzenia IPL stosuje się także w depilacji ciała. Zabiegi polegają na pochłanianiu energii fali świetlnej w melaninie, podgrzaniu tych cząsteczek oraz termicznym zniszczeniu włosa i mieszka włosowego. Jednak aby zabieg przyniósł odpowiednie efekty, włos musi się znajdować w fazie wzrostu, mieć ciemny kolor oraz właściwą grubość i głębokość w skórze. Ważny jest również odcień skóry – najlepsze efekty daje usuwanie ciemnych włosków z jasnej skóry. Do wydepilowania 80% owłosienia potrzeba od 4 do 8 zabiegów.

Światło LED

LED emituje światło monochromatyczne, które jest używane do leczenia trądziku i fotoodmładzania. Zabieg z jego zastosowaniem jest bezbolesny, szybki i bezpieczny. W zależności od koloru światła laser ma różne głębokości wnikania w głąb skórę. Każdy kolor ma inne zastosowanie:

  • czerwone – ujędrnia, dotlenia, odżywia i poprawia krążenie;
  • niebieskie – leczy trądzik i działa przeciwzapalnie;
  • fioletowe – stosuje się je w leczeniu trądziku, ma działanie podobne do światła czerwonego i niebieskiego;
  • zielone – pobudza krążenie krwi i odpręża;
  • żółte – działa przeciwstarzeniowo i pobudza produkcję kolagenu.

Czy ty też korzystasz ze światła w kosmetyce?

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień