Rozstępy i wszystko, co chciałabyś o nich wiedzieć, ale boisz się zapytać

rozstępy

Cześć!

Tygrysie paski, prążki, niedoskonałości. Nazywając tak rozstępy, próbujemy pogodzić się z tym, że pojawiły się właśnie na naszej skórze. Ale czemu nie mamy odwagi zmierzyć się z takim problemem i spróbować je usunąć. Jeżeli jesteś gotowa na taki krok, to najpierw dowiedz się wszystkiego na temat rozstępów i zacznij działać.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to białe lub czerwone prążki, które świadczą o rozerwaniu głębokich warstw skóry przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości naskórka. Takie ubytki powstają na skutek zerwania włókien kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za gęstość i jędrność skóry. Jeśli zostały w krótkim czasie mocno naciągnięte, to z łatwością mogą się przerwać. Powstaje wówczas ubytek, który ma czerwony lub purpurowy kolor (jest to świeży rozstęp), a po jakimś czasie staje się biały lub perłowy (jest rozstępem starym).

Rozciągliwość i sztywność skóry

W powstawaniu rozstępów ważną rolę odgrywa nie tylko podatność skóry na rozciąganie, lecz także jej sztywność. Obydwa te czynniki dla każdego z nas są zupełnie inne. U niektórych osób mogą pojawić się przy małym naciągnięciu skóry, a u innych skóra może być bardzo wytrzymała na rozciąganie i pękanie. To, czy pojawią się u ciebie rozstępy, czy nie, jest uzależnione genetycznie. Istnieją oczywiście inne czynniki, które decydują o pojawieniu się prążków. Są to między innymi:

  • szybki wzrost wagi;
  • objętościowy rozrost części ciała, np. podczas ciąży;
  • szybkie tycie;
  • nagła utrata masy ciała;
  • nagły wzrost u nastolatków;
  • powiększenie masy ciała przez ćwiczenia siłowe lub kulturystyczne.

Dieta i stres a rozstępy

Co ciekawe czynnikami przyczyniającymi się do powstawania rozstępów są kortyzol (hormon stresu) i nieprawidłowa dieta. Odżywianie ma bardzo duży wpływ na produkcję kolagenu i elastyny. Do jadłospisu wprowadź witaminę C i żelazo; możesz także przyjmować kolagen, ale w takiej formie nie wchłonie się od razu w skórę. A co ze stresem? Zaburzenia hormonalne, w tym nieprawidłowy poziom kortyzolu, mogą wiązać się z nieprawidłową produkcją kolagenu i elastyny.

Rozstępy – obalamy mity

  1. Tylko osoby z nadwagą mają rozstępy. To nieprawda! Prążki mają także osoby szczupłe, a często zdarza się tak, że osoby przy kości ich nie mają. Wszystko zależy od genów, szybkiego wzrostu, ćwiczeń fizycznych oraz jakości kolagenu i elastyny, a ta, jak już wiesz, jest uzależniona od diety.
  2. Kosmetyki usuną rozstępy. Żadne balsamy, kremy, maści nie poradzą sobie z rozstępami. Absolutnie nic nie jest w stanie zapełnić ubytku w skórze, bo do tego potrzebna jest ogromna ilość kolagenu. Jeżeli chcesz szybko zregenerować skórę, to poddaj się zabiegowi stymulujące organizm do wytworzenia kolagenu i elastyny. Zatkanie rozstępów jest o tyle trudne, że są zlokalizowane głęboko w skórze. Wiedz, że skóra jest barierą, która nie przepuszcza substancji pochodzących z zewnątrz, w tym substancji z kosmetyków.

Jak poradzić sobie z rozstępami?

Najłatwiejszym sposobem jest profilaktyka. Należy dbać o prawidłową wagę i wygląd sylwetki oraz w odpowiedni sposób pielęgnować skórę. W grę wchodzą następujące rozwiązania: dobrze zbilansowana dieta, masaż i natłuszczanie skóry, brak stresu, zabiegi regenerujące, zabiegi z zakresu laseroterapii lub radiofrekwencji.

Jak wygląda skuteczna terapia na rozstępy?

W leczeniu rozstępów duże znaczenie ma urządzenie, z którego korzysta lekarz. Powinno docierać do najgłębszych warstw skóry, działać na każdy rodzaj rozstępów i mieć możliwość ustawienia temperatury. Powodzenie terapii jest uzależnione od: głębokości rozstępów, czasu kuracji i liczby zabiegów. Leczenie trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, a do uzyskania optymalnych rezultatów potrzebnych jest od 4 do 8 zabiegów. Na czym polega zabieg? W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, które powodują ogrzanie tkanki. Wyższa temperatura pobudza komórki do produkcji elastyny i kolagenu. Dzięki temu rozstępy wypełniają się nową tkanką i zanikają. Niestety ten proces jest powolny, a efekty są uzależnione od intensywności zabiegu i indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry.

Czy już pożegnałyście rozstępy? Jeżeli tak, to w komentarzu napiszcie, jakiej metody użyłyście.

Tagi: , , , , ,
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień