Nawilżanie skóry humektantami. Jak robić to poprawnie?

nawilżanie skóry humektantami

Cześć dziewczyny!

Czy wiecie, że humektanty, czyli substancje nawilżające, działają zupełnie inaczej na rożnych rodzajach skóry? Jeżeli nie zastosujesz ich w poprawny sposób, zamiast nawilżenia możesz przesuszyć skórę. Jak zatem pielęgnować cerę humektantami? Dowiesz się z tego wpisu.

Humektanty – kiedy nawilżają, a kiedy wysuszają?

To, czy humektanty nawilżą lub wysuszą skórę, zależy od dwóch czynników: momentu ich zastosowania i kondycji cery. Rozpoczynając pielęgnację humektantami, weź także pod uwagę konsystencję produktu, skład i sposób, w jaki „zachowuje się” na skórze. Czemu to takie ważne? Bo są takie typy cery, które potrzebują delikatnego nawilżenia; są też i takie, które „lubią” być cały czas nawodnione i chronione grubą warstwą kosmetyku. Co ciekawe, nadmiar substancji wiążących wodę lub niewłaściwe ich zastosowanie prowadzi do odwodnienia skóry.

Humektanty wiążą wodę w naskórku, ale aby mogły to zrobić, skóra musi być nawodniona. Jeżeli tak nie jest, to po zastosowaniu lekkich i wysychających kosmetyków zacznie się odwadniać i stanie się reaktywna. Dlatego osoby, które cierpią na trądzik, nie powinny stosować kwasów. Skóra trądzikowa jest odwodniona i ma zaburzoną mikroflorę. Natomiast ci, u których występuje znaczna suchość naskórka, nie powinni stosować humektantów. Skutek? Odczujesz suchość, uczucie ściągnięcia, wysuszenie i wzmożone rogowacenie.

Jak popranie nawilżać skórę?

Nie przesadzaj z kosmetykami nawilżającymi. Aplikuj je w minimalnej ilości, bo ze względu na lepką formułę mogą obciążyć skórę, uniemożliwić dalsze nawadnianie i wywołać podrażnienia. Nie stosuj również pielęgnacji warstwowej. Używanie kilku kremów jednocześnie to lekka przesada. Jeżeli aplikujesz produkty z zawartością substancji wysuszających (alkoholi i niektórych kwasów), to nawilżanie nawet najlepszymi kosmetykami ci nie pomoże. Jeśli twoja skóra wymaga nawodnienia, natychmiast odstaw produkty powodujące jej przesuszenie.

Komu polecam humektanty?

Kosmetyki z tymi składnikami są najlepsze dla osób ze skórą przetłuszczającą się lub obciążoną tłustymi kosmetykami. Zazwyczaj taka cera jest poszarzała, ma rozszerzone pory, pokrywają ją liczne przebarwienia. Humektanty są potrzebne także osobom ze skórą starzejącą się i uszkodzoną. Taka cera jest cienka, narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a do tego procesy wymiany wody są zakłócone.

Tagi: , , , ,
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień