Nadmierna potliwość stóp – przyczyny. Jak zapobiegać poceniu się stóp?

nadmierna potliwość stóp

Uciążliwym problemem wielu osób jest nadmierne pocenie się stóp, które uzależnione jest od różnych czynników. Wiecie, że swego czasu też miałam z tym problem? Ale jak zwykle nie ma sytuacji bez wyjścia. Okazuje się, że jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tą przypadłością i właśnie o nich chciałabym wam dzisiaj opowiedzieć. :):)

NADMIERNA POTLIWOŚĆ STÓP

Najczęściej pojawia się zimą, kiedy nosimy nieprzewiewne i grube obuwie lub latem, kiedy ogólnie mamy wyższe temperatury. Niezależnie od pory roku i przyczyn, nadmierne pocenie się stóp to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Nieprzyjemny zapach to jedno. Drugie to drożdżyca, grzybica itp. Jak się tego wystrzegać? Zapraszam do przeczytania wpisu. :):) Temat może i nieciekawy, ale nawet o tym warto porozmawiać zawczasu.

Dlaczego stopy się pocą?

Powodów jest wiele, ale chciałabym opisać to, co najczęściej jest przyczyną nadmiernej potliwości stóp. Warto poznać wroga, zanim zacznie się z nim walkę. :):) Z jakiego powodu stopy się pocą? Oto przyczyny nadpotliwości stóp:

  1. Wysoka temperatura – najczęstsza przyczyna nadmiernej potliwości stóp to zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze. Ja to nazywam przegrzewaniem. Chodzi np. o sytuację, w której pozostajemy w zakrytych butach przez cały dzień w pracy.
  2. Choroby – potliwość stóp często towarzyszy zaburzeniom metabolicznym (np. cukrzycy, nadczynności tarczycy) i przede wszystkim hormonalnym np. w okresie przekwitania.
  3. Brak higieny – istotne znaczenie dla prawidłowej pracy gruczołów potowych ma także higiena, ponieważ jej brak jest najszybszym sposobem na nabawienie się problemu nadmiernej potliwości.
  4. Zły ubiór – bardzo często przyczyną nadmiernej potliwości stóp jest nieodpowiedni materiał, z jakiego wykonane są skarpety oraz obuwie. Im mniej przepuszczalne włókna i bardziej syntetyczne materiały, tym łatwiej o zaburzenia związane z pracą gruczołów potowych.
  5. Nadmierny stres – nawet sytuacje stresowe mają przełożenie na to, w jakiej kondycji są nasze stopy. W stresujących chwilach pocimy się zdecydowanie bardziej także na dłoniach i stopach.
  6. Nieodpowiednia dieta – ostre i mocno przyprawione dania także mogą mieć wpływ i nieznacznie pogłębiać problem nadmiernej potliwości.
  7. Geny – nadmierną potliwość stóp można także dziedziczyć, co oznacza, że w niektórych przypadkach nie jest to problem nabyty przez np. niewłaściwą higienę.

Trzeba jednak wiedzieć, że ogólnie pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Nie wiem, czy wiecie, że najmocniej pocą się właśnie stopy i dłonie, ponieważ to na nich znajduje się zdecydowanie najwięcej gruczołów potowych. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy pocenie się stóp jest nadmierne i nie czujemy się swobodnie w swojej skórze.

SPOSOBY NA NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ STÓP

Jak już napisałam wyżej, nie ma sytuacji bez wyjścia. Najważniejsza zasada mówi: ograniczaj to, co powoduje nadmierne pocenie się stóp (patrz – długa lista powyżej). Jeśli coś nam szkodzi, to trzeba tego po prostu unikać. :):) Do pracy nośmy lżejsze buty na zmianę, jedzmy mniej ostrych potraw, unikajmy stresu i jak najszybciej rozwiązujmy swoje problemy zdrowotne. Co, jeśli problem pozostaje mimo tego? Oto moje sposoby na nadmierne pocenie się stóp.

Domowe sposoby na nadmiernie pocące się stopy:

  • Codzienne mycie stóp i złuszczanie naskórka.
  • Odświeżanie stóp po każdym wysiłku np. po siłowni.
  • Przewiewne np. bawełniane skarpety.
  • Buty z naturalnej skóry lub nowoczesnych „oddychających” tkanin.
  • Zdrowa dieta pełna witamin, bez kawy, alkoholu i papierosów.
  • Stosowanie ziół (szałwia, pokrzywa, skrzyp polny).

Kosmetyki do walki z nadpotliwością

Aktualnie z tym problemem można walczyć za pomocą preparatów zwalczających lub tymczasowo hamujących nadmierną potliwość. Dezodorant, puder, żel czy sztyft – co na pocenie się stóp? Forma tak naprawdę nie ma większego znaczenia, ale możemy trafić na kosmetyki mniej lub bardziej skuteczne. Co brać pod uwagę?

Moim zdaniem warto się kierować przede wszystkim składem – dobrze, jeśli kosmetyk zawiera wyciąg z szałwii, skrzypu polnego lub kory dębowej, a także jony miedzi oraz srebra. Dostępne w aptekach preparaty na pocenie się stóp mogą zawierać chlorek glinu (lub inne jego sole), a także alaninę. Nie tylko hamują pocenie się stóp, ale również działają antybakteryjnie i łagodząco. Im prostsza forma, tym lepiej dla nas, ponieważ spray lub antyperspirant do stóp działają w trakcie dnia, w niczym nie przeszkadzając w funkcjonowaniu.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp

Rzecz jasna można też poddać się różnego rodzaju zabiegom, które mają zminimalizować problem, ale osobiście żadnych nie testowałam, bo pomogły mi domowe sposoby na pocenie się stóp. Polecane są jednak zabiegi typu jonoferaza, chirurgiczne przecinanie nerwów odpowiedzialnych za pracę gruczołów potowych albo ostrzykiwanie problematycznych miejsc botoksem. Tylko czy gra jest warta świeczki? Mam co do tego wątpliwość. :):)

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień