Łokcie i kolana to partie skóry najbardziej narażone na otarcia i odmrożenia. Łatwo się łuszczą i pękają aż do krwi, co nie tylko fatalnie wygląda, lecz także swędzi i boli. Jak sobie z tym radzić, gdy krem nawilżający zawodzi? Co to jest efekt „brudnych kolan”? Wasza skóra na łokciach i kolanach jest sucha, a Wy nie wiecie, jakie są tego przyczyny? Jakie zabiegi na suche łokcie i kolana polecam? Jak się myć i nie wysuszyć skóry? Za chwilę rozwieję wszystkie Wasze wątpliwości i sprzedam Wam moje sposoby na suche łokcie i kolana, w tym przepisy na domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan.
Co to jest efekt „brudnych kolan”?
Efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci” to określenie na ciemniejszą skórę tych partii ciała ze względu na częste pękanie i silne wysuszenie. „Brudnych kolan” nie sposób wyczyścić, ponieważ w rzeczywistości brudne nie są, a jedynie tak wyglądają. Rzekomo brudnym łokciom i kolanom zapobiec można tylko poprzez intensywne nawilżanie.
Sucha skóra na łokciach i kolanach – przyczyny
- Skłonności genetyczne
Sucha skóra na łokciach i kolanach może mieć podłoże genetyczne. Jeżeli tak jest w Waszym przypadku, pamiętajcie, że łokcie i kolana łatwo odmrozić, dlatego starajcie się je zabezpieczać zawsze wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza. Noście spodnie i pod nimi rajstopy, a pod kurtkę zakładajcie bluzki z długim rękawem. Może to się Wam wydaje zabawne, ale te banalne sposoby mogą ograniczyć łuszczenie się skóry nawet o pięćdziesiąt procent – w myśl zasady, że mróz to największy wróg nawilżenia. - Kosmetyki lub środki chemiczne
Kolejną przyczyną suchej skóry na łokciach i kolanach może być stosowanie kosmetyków lub środków chemicznych, które podrażniają Waszą skórę. Spróbujcie przez miesiąc używać naturalnego mydła, unikać detergentów, a ubrania prać w proszku dla dzieci. Czasem uczulać mogą nawet substancje zapachowe zawarte w perfumach i odświeżaczach powietrza, a wtedy suche łokcie i kolana mogą być jednym z objawów alergii. Ponadto ograniczcie lub całkowicie wyeliminujcie wizyty na chlorowanym basenie. - Choroba
Jeżeli Wasz problem nie znika mimo postępowania zgodnie z moimi zaleceniami, powinnyście skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym. Po co? Ponieważ trzeba sprawdzić, czy suche łokcie i kolana nie są objawem choroby takiej jak egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niedoczynność nadnerczy lub żółtaczka typu C (HCV). - Nieprawidłowa dieta
Winę za wysuszoną skórę łokci i kolan może ponosić Wasz sposób odżywiania. Żeby to zweryfikować, przez tydzień zapisujcie wszystko, co jecie i pijecie. Jeżeli spożywacie mniej niż litr płynów dziennie (kawa i alkohol się nie liczy), możecie być odwodnione. Ponadto do swojego jadłospisu musicie włączyć produkty bogate w tłuszcze nienasycone, czyli na przykład awokado, łososia, makrelę, migdały, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, soczewicę, oliwę, olej słonecznikowy czy siemię lniane (spożywajcie jeden z tych produktów dziennie). Jak same widzicie, wyłączenie ze swojego menu tłuszczów wcale nie wychodzi na zdrowie.
Suche łokcie i kolana – jakie zabiegi?
- Zabieg parafinowy jest krótki i można go przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Wykonuje się go za pomocą ciepłych okładów parafinowych, najczęściej na dłonie i stopy.
- Zabieg nawilżający w spa – ich wybór jest ogromny. Wystarczy, że w ofercie ośrodków spa poszukacie zabiegów nawilżających lub natłuszczających na całe ciało lub jego wybrane partie.
- Fototerapia – terapia światłem UV wykorzystywana przy leczeniu łuszczycy. Powinna być konsultowana z lekarzem.
Czasem wystarczą kosmetyki przeznaczone do głębokiego natłuszczania i wygładzania skóry. Takie preparaty zawierają między innymi mocznik, wazelinę, parafinę, ceramidy, kwas hialuronowy, dimetikon, glicerynę, lanolinę, kwas mlekowy i oleje roślinne.
Jak się myć i nie wysuszyć skóry?
Wystarczy, że będziecie starannie dobierać kosmetyki do kąpieli. Unikajcie kostek myjących i mydeł syntetycznych z dodatkiem detergentów oraz popularnych żeli pod prysznic i płynów do kąpieli. Zastępujcie je naturalnymi mydłami z dużą zawartością olejów roślinnych. Do kąpieli wsypujcie siemię lniane i dolewajcie oliwę z oliwek, a po wyjściu z wanny nawilżajcie skórę hiperalergicznym, tłustym balsamem, masłem shea lub olejem kokosowym. I nie kąpcie się zbyt długo!
Przepisy na domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan
- Przepis na maskę bananową
Aby ją przygotować, zmiksujcie pół banana i dwie łyżki tłustej śmietany. Nałóżcie papkę na suche partie skóry i obłóżcie gazą lub pieluchą tetrową. Zdejmijcie ją po dwudziestu minutach. - Przepis na papkę z siemienia lnianego
Aby wypróbować tę metodę, zagotujcie nasiona siemienia lnianego. Kiedy kleik ostygnie, nałóżcie go na suche partie skóry i pozostawcie na kwadrans. - Przepis na rozjaśnianie skóry
Przekrójcie cytrynę na pół i przyłóżcie do łokci, a następnie do kolan na około dziesięciu minut. W ten sposób rozjaśnicie i nawilżycie skórę dzięki naturalnej witaminie C. Uwaga! Witamina C nie może być stosowana na popękaną skórę! - Przepis na maskę miodową
Wymieszajcie łyżkę miodu z łyżką jogurtu greckiego i połową awokado, po czym gotową masę nałóżcie na kolana i łokcie na około dwudziestu minut.
Jakie są Wasze sposoby na suche łokcie i kolana? Znacie jakieś ciekawe przepisy na domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan? Czekam na Wasze pomysły!
Dodaj komentarz