Jak dbać o świeży tatuaż? Moje porady

jak dbać o tatuaż

Tatuaż to znak graficzny, dowolnego kształtu i rozmiaru, powstały na skutek trwałego wszczepienia barwnika pod skórę za pomocą specjalnej igły. Jak myć świeży tatuaż i czym go smarować? Jak chronić tatuaż przed słońcem? Na zakończenie tego wpisu postaram się rozwiązać najczęstsze problemy z tatuażem, między innymi powiem, co robić, gdy tatuaż nie chce się goić. Jak dbać o gojący się tatuaż? Oto moje porady.

Jak dbać o gojący się tatuaż?

Kiedy tatuaż się goi, pozostawia po sobie drobne strupki. Wtedy warto zastosować ciepłe, wilgotne okłady ‒ należy to robić dwa, trzy razy dziennie przez około pięciu minut. Maści i balsamy nie są wskazane. Jeżeli swędzi Was skóra, nie drapcie jej ‒ tak jak podczas ospy wietrznej. W przeciwnym razie usuniecie tusz.

Jak myć świeży tatuaż?

Do mycia tatuażu należy używać łagodnego, płynnego mydła lub żelu antybakteryjnego i letniej wody. Aby osuszyć skórę, wystarczy ją lekko dotknąć czystym ręcznikiem, zwykłym lub papierowym. Tatuaż przemywamy dwa, trzy razy dziennie.

Przy świeżym tatuażu lepiej brać prysznic niż kąpiel, ponieważ w ten sposób zdołamy go nie zamoczyć. Z kolei zanurzenie tatuażu w wannie lub jacuzzi może spowodować jego poważne uszkodzenie, dlatego przez dwa, trzy tygodnie należy unikać jakichkolwiek kąpieli.

Czym smarować świeży tatuaż?

Należy go pielęgnować maścią z witaminą A lub przeciwbakteryjną. Wazelina jest za ciężka na świeżą ranę, a kremy i balsamy do ciała można stosować dopiero po czterech tygodniach od wykonania tatuażu.

Jak chronić tatuaż przed słońcem?

Tatuaż należy separować od słońca, ponieważ działanie promieni ultrafioletowych powoduje jego blaknięcie. Ponadto słońce przegrzewa skórę, zwiększa cyrkulację krwi i pobudza przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Tatuaż należy dodatkowo chronić kremem z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF 50.

Najczęstsze problemy z tatuażem

1. Co robić, gdy tatuaż nie chce się goić?

Jeżeli tatuaż się nie goi, a rana jest obrzęknięta i coraz bardziej czerwona, należy jak najszybciej delikatnie przemyć ją wodą z żelem antybakteryjnym. Następnie nakładamy na tatuaż cienką warstwę kremu, który stosuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry. Jeżeli mimo to podrażnienie będzie się powiększać, musicie skontaktować się z dermatologiem i zapytać o maść z antybiotykiem.

Aby odseparować tatuaż od bakterii znajdujących się w powietrzu, można zakryć świeży tatuaż bandażem, jałową gazą lub folią; otwarta rana jest pożywką dla bakterii i stanowi idealne środowisko do rozwoju infekcji. Opatrunek należy pozostawić na dwie, trzy godziny. Nie dłużej, ponieważ powietrze mimo wszystko jest najlepszym lekarstwem dla świeżego tatuażu.

2. Czy można zrobić sobie tatuaż przy egzemie?

Moja koleżanka miała egzemę skóry. Poddała się wielu badaniom, które niczego nie wykazały, mimo to w okresie jesienno-zimowym miała zmiany na dłoniach. Chociaż chciała sobie zrobić tatuaż na stopie, bała się, bo nie wiedziała, czy egzema na innej partii skóry nie jest przeciwwskazaniem. Lekarz powiedział jej, że ryzyko rozwoju wyprysku kontaktowego w związku z posiadaniem tatuażu istnieje ‒ zmiany skórne mogą się rozprzestrzenić i pojawiać w innej lokalizacji niż tatuaż. Skierował ją na testy kontaktowe, ale na tamtym etapie jego odpowiedź była negatywna.

A Wy jak dbacie o świeży, gojący się tatuaż? Odezwijcie się w komentarzach!

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień