Estetologia medyczna, kosmetologia i kosmetyka. Co to takiego?

estetologia medyczna

Cześć dziewczyny!

Często posługujemy się różnymi terminami związanymi z pielęgnacją skórą. Mieszamy kosmetykę z kosmetologią, a na dokładkę dajemy medycynę estetyczną. Żeby zrobiło się jeszcze ciekawiej, dołożę od siebie estetologię medyczną. Co oznaczają wszystkie te trudne słówka? Przeczytajcie mój wpis, a wszystkiego się dowiecie.

Na początku było…

Wszystko zaczęło się od nauk o zdrowiu. Następnie rozwinęła się kosmetologia, medycyna i dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, a nawet stomatologia estetyczna. Dopiero później powstawała estetologia medyczna i medycyna dobrego samopoczucia, czyli dziedziny zajmujące się poprawą wyglądu. A gdzie w tym wszystkim jest dobrze znana dziewczynom kosmetologia?

Kosmetyka vs kosmetologia

Te dwa pojęcia pochodzą od nazw jednego z zawodów: kosmetyczka. Kosmetyka i kosmetologia określane są jako nauki o upiększaniu. Wykorzystują jednak inne metody. W kosmetyce stosuje się między innymi masaż, dietetykę, higienę, profilaktykę, a nawet sport. Kosmetologia natomiast wykorzystuje chirurgię plastyczną i estetyczną. Co więcej traktuje się ją jako dział dermatologii. W dużym skrócie współczesna kosmetologia to metody świadomej pielęgnacji ciała i zapobiegania chorobom skóry, troska o ładny wygląd, prowadzenie zdrowego stylu życia, stosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna.

Kosmetologia vs estetologia medyczna

Estetologia medyczna to dziedzina zajmująca się badaniem piękna z zastosowaniem medycznych i chirurgicznych procedur. Podlegają jej między innymi medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, zabiegi przeciwstarzeniowe, dietetyka, rehabilitacja, a nawet działania filozoficzne, psychologiczne i socjologiczne. Celem kosmetologii, jak i estetologii jest poprawa komfortu życia poprzez poprawę wyglądu. W kosmetologii są to zabiegi typowo kosmetyczne, a w estetologii zabiegi medyczne wykonywane tylko przez lekarzy.

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień