Bo naturalne jest najlepsze! Kosmetyki od Matki Natury dla zdrowia i urody

kosmetyki naturalne

Serwus!

Dla wszystkich z nas jest oczywiste, że to, co naturalne, jest bardzo dobre dla naszego organizmu, zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Dlatego coraz chętniej sięgamy po kosmetyki naturalne. Czy wy też tak macie? Wolicie produkt z prostym składem niż modny i popularny preparat z nowoczesnymi substancjami zaprojektowanymi w laboratoriach? Nic dziwnego. O tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Co zawierają naturalne kosmetyki?

Coraz więcej producentów do swoich kosmetyków dodaje naturalne składniki pozyskane z roślin, minerałów, a nawet od zwierząt. Te substancje mają dużą wartość odżywczą i ogromny wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie. W kosmetykach mamy zatem:

  1. Roślinne ekstrakty, które w produktach do pielęgnacji mogą przyjmować różnorodną postać. Ekstrakty suche to wysuszone, sproszkowane i zmikronizowane części roślin dodawane do masek, kremów, hydrolatów i wielu innych. Są widoczne w kosmetykach, bo nie da się ich całkowicie rozpuścić. Ekstrakty spirytusowe to inaczej nalewki z różnych części roślin namaczanych w alkoholu. Takie rozwiązanie stosuje się w produktach do pielęgnacji skóry normalnej lub do pielęgnacji włosów, ale nie wolno ich używać do cery wrażliwej, suchej i alergicznej. Ekstrakty wodne, maceraty, soki roślinne i ekstrakty olejowe są najczęściej wykorzystywane w kosmetologii. Taki produkt pozyskuje się poprzez mielenie oraz długotrwałe namaczanie ich w oleju lub wodzie.
  2. Hydrolaty (wody roślinne, wody kwiatowe) powstają podczas destylacji świeżych fragmentów roślin. W trackie tego procesu powstaje olejek eteryczny i produkt uboczny (hydrolat), czyli skroplona para wodna, która zawiera dobroczynne substancje i niewielkie ilości olejku eterycznego. Hydrolaty są często stosowane jako bazy toników i mgiełek. Są także dodawane do kremów, balsamów, szamponów i wielu innych kosmetyków. Mają pH zbliżone do pH skóry, mają więc delikatne działanie.
  3. Roślinne masła i oleje są jednymi z najbardziej popularnych kosmetyków. Wytwarza się je z każdej części roślin, mają bardzo dobre właściwości kosmetyczne i zawierają dużo odżywczych substancji (kwasów nienasyconych, wosków, witamin i minerałów). Roślinne masła i oleje są stosowane jako bazy wielu produktów lub same stanowią odrębny preparat.
  4. Składniki odzwierzęce, które są w kosmetykach, muszą być pozyskane w odpowiedni sposób: żadne zwierze nie mogło zostać skrzywdzone, nie mogło doświadczyć bólu i nie mogło zostać uśmiercone. Najczęściej używanymi składnikami odzwierzęcymi są: lanolina, wosk pszczeli, miód, jedwab, jad pszczeli, jad żmii, śluz ślimaka, produkty mleczne.
  5. Minerały dzielimy na mikroelementy i makroelementy. Do tych pierwszych zaliczamy między innymi: azot, wapń, potas, magnez i sód, a do tych drugich: żelazo, cynk, miedź. Wszystkie są ważne ze względu na funkcjonowanie organizmu zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Minerały na potrzeby kosmetologii pozyskuje się z wyciągów roślin, wód termalnych, błota i mułu, np. z Morza Martwego.

Jak działają naturalne składniki?

Naturalne składniki zawarte w kosmetykach mają różnorodne działanie:

  • nawilżają (aloes, mocznik, algi, olej z awokado, ekstrakt z ogórka);
  • łagodzą (woda termalna, skwalan, wyciąg z zielonej herbaty, masło shea, olej ze słodkich migdałów, wyciąg z róży);
  • wzmacniają naczynia krwionośne (arnika, miłorząb, krzem, wyciąg z kasztanowca);
  • łagodzą trądzik (olejek z drzewa herbacianego, olejek z czarnuszki, hydrolat z czystka, zielona glinka, dziegieć, rumianek);
  • rozjaśniają (ekstrakt z zielonego ogórka, wyciąg z zielonej herbaty, roślinne enzymy);
  • regenerują (lanolina, masło shea, naturalne woski, zielone glony);
  • przeciwdziałają starzeniu (olej z pestek winogron, olej arganowy, witamina C, ekstrakt z zielonej herbaty);
  • spłycają zmarszczki (jad pszczeli i żmii, śluz ślimaka, ekstrakt z róży).

Co oznacza naturalność kosmetyków?

Kosmetyki naturalne muszą być oznaczone specjalnymi certyfikatami, które jasno określają kryteria naturalności. Produkt musi mieć od 95% do 100% składników pochodzenia naturalnego oraz nie może zawierać olejów mineralnych, syntetycznych filtrów UV, SLS, parabenów, sztucznych substancji zapachowych i ekstraktów roślin modyfikowanych genetycznie. Jak odróżnić zwykły produkt od kosmetyku naturalnego? Sprawdź skład, przyjrzyj się opakowaniu (niektórzy producenci używają ekologicznych tworzyw), zobacz, czy są certyfikaty, sprawdź, na jakie odległości są sprzedawane kosmetyki (kosmetyki naturalne sprzedaje się „lokalnie”), przygotuj większą kwotę, bo kosmetyki naturalne kosztują trochę więcej od produktów drogeryjnych.

Czy naturalne kosmetyki są dla każdego?

Naturalne jest najlepsze, bez dwóch zdań. Produkt bez syntetycznych dodatków bez wątpienia wyrządzi mniej szkód. Niestety nawet naturalne preparaty mogą podrażniać. Mimo że są lepiej tolerowane przez skórę, to mogą uczulać alergików i osoby ze skórą trądzikową, naczyniową, suchą i wrażliwą. Niepożądane objawy mogą również wywołać u kobiet w ciąży. Wysokie stężenia niektórych składników mogą powodować alergie, przebarwienia, wysypkę i zaczerwienienie.

Używacie naturalnych kosmetyków, dziewczyny? Pochwalcie się w komentarzach, które są waszymi ulubionymi?

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień