Cześć dziewczyny!
Pryszcze, krosty, zaskórniki, trądzik. Jak najszybciej chciałybyśmy pozbyć się tych niedoskonałości, żeby mieć piękną skórę. I tu pojawia się pytanie: wyciskać, czy nie wyciskać? Jak się okazuje, nie do końca rację mają ci, którzy twierdzą, że lepiej jest zostawić krostkę w spokoju. Z drugiej jednak strony nie można też zgodzić się z tymi, którzy uważają, że każdego pryszcza trzeba wycisnąć. Co więc zrobić?
Zasada jest prosta: jeśli nie chcesz, żeby na twojej skórze pojawiły się stany zapalne, a potem blizny, krostkę wyciśnij. Ale uważaj! Pryszcz ma ostry czubek i żółty kolor? Nie dotykaj go, bo możesz zaszkodzić swojej cerze.
Kiedy wyciskać pryszcze?
Jeżeli zrobisz to w odpowiednim momencie, możesz uniknąć stanów zapalnych skóry. Wszystko zależy od tego, jak dużo osocza znajduje się w kroście. Jeśli jest go na tyle, żeby zmiana szybko zagoiła się, śmiało wyciskaj. Jak sprawdzić, ile osocza znajduje się w danym pryszczu? Pod palcami wyczujesz niewielki obrzęk (osocze) i zauważysz zaczerwienienie. Co więcej, zmiana na skórze wywołuje umiarkowany ból, nie jest rozlana i nie ma jeszcze ropy. Pamiętaj natomiast, że dużych krost, zamkniętych zaskórników, nacieków i zmian związanych z zapaleniem mieszka włosowego nie wolno wyciskać.
Jak usunąć pryszcza?
Przede wszystkim umyj dłonie i twarz. Nie stosuj preparatów z zawartością alkoholu, kwasów i retinoidów. Wszystkie krostki usuwaj przy pomocy higienicznej chusteczki lub jałowego gazika. Otocz zmianę i delikatnie naciśnij skórę wokół niej. Nie rób tego paznokciami, lecz użyj opuszek palców. Zawartość pryszcza, czyli ropa i niewielka ilość krwi, powinny znaleźć się na gaziku lub chusteczce. Przygotuj się, że z ranki popłynie osocze. I co dalej? Nie wolno używać produktów odkażających i ścinających białko (alkoholu lub kwasów). Nie pomogą w gojeniu skóry, lecz pogorszą jej stan. Właściwości lecznicze ma natomiast osocze, które wydostało się spod pryszcza. Pamiętaj też, że nie wolno usuwać zaschniętego osocza, bo może pojawić się blizna. Strupek odpadnie sam, kiedy ranka całkowicie się wygoi.
Czy już wiecie, kiedy i jak usuwać pryszcze?
Dodaj komentarz