Cześć dziewczyny!
Wino… Któż go nie lubi. A czy wiecie, że przez wiele osób nie jest traktowane jedynie jako napój alkoholowy? Okazuje się, że wino bardzo dobrze wpływa na stan całego organizmu. I nie mam tu na myśli przyjemnego upojenia i stanu wesołości, w które wprowadza. Wino ma zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. Jakie ma właściwości i jak się go stosuje?
Winoterapia – co to takiego?
Winoterapia powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie kobiet na zabiegi kosmetyczne z zastosowaniem naturalnych kosmetyków. A ponieważ dobroczynne działanie winogron i wina było znane już w starożytności, ten rodzaj pielęgnacji przyjął się bardzo szybko. Skąd taka popularność winoterapii? Jest to uwarunkowane substancjami zawartymi w winogronach. Chodzi o kwasy AHA, BHA i PHA, które regenerują, delikatnie złuszczają, wygładzają i rozjaśniają naskórek. Dodatkowo zwiększają przepuszczalność składników zawartych w kosmetykach, których używasz na co dzień.
Najważniejszym z kwasów jest oczywiście kwas winowy. Powodzenie terapii zależy od wysokości stężenia tej substancji zastosowanej w kosmetykach. Im wyższe stężenie, tym mocniejsze i głębsze jest oddziaływanie kwasu winowego. Jego działanie polega bowiem na polepszeniu procesu rogowacenia naskórka i/lub głębszych warstw skóry.
Oprócz kwasu winowego w winogronach znajdują się również: fosfor, wapń oraz witaminy A, E i z grupy B. Substancje, które zwalczają wolne rodniki to polifenole i flawonoidy. Tanina natomiast, jeden z najcenniejszych składników winogron, działa odmładzająco, ściągająco i przeciwzapalnie.
Dla kogo jest winoterapia?
Winoterapia polecana jest osobom, które w pielęgnacji skóry stawiają na kosmetyki naturalne, potrzebują odprężenia i chcą poprawić wygląd lub kondycję. Terapia winem jest alternatywą do zabiegów z zastosowaniem czekolady i innych pysznych i pięknie pachnących produktów. Winoterapia ma wymiar wielopoziomowy, bo wpływa i na stan skóry, i na samopoczucie.
Zabiegi z wykorzystaniem wina polecane są osobom z suchą, dojrzałą, pozbawioną elastyczności skórą, na której widoczne są rozstępy i inne niedoskonałości. Przydadzą się także tym, którzy mają trądzik, a ich skóra produkuje zbyt dużo sebum. Niestety z winoterapii nie mogą skorzystać ci, którzy zmagają się z chorobami układu krążenia, stanami zapalnymi skóry i alergicy. Co ciekawe winoterapia jest dozwolona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Stosowanie kosmetyków z winem lub winogronami nie ma żadnego wpływu na rozwój dziecka. Oczywiście chęć skorzystania z takiego zabiegu mamy muszą uzgodnić z lekarzem.
Jak wygląda zabieg winoterapii?
Pierwszym etapem jest peeling gruboziarnisty, który złuszcza martwy naskórek i przyspiesza wchłanianie substancji zawartych w winogronach. Następnie odbywa się kąpiel w rozcieńczonym wodą winie i degustacja kieliszka wina. Zakończeniem terapii jest masaż i (opcjonalnie) zabieg na ciało. Kto nie chciałby spróbować?
Dodaj komentarz