Trądzik i przebarwienia vs laseroterapia. Czy niedoskonałości da się wyleczyć?

laseroterapia

Cześć!

Krostki, zaskórniki, trądzik, a potem przebarwienia i różnokolorowe plamki. Wiele dziewczyn zmaga się z takimi niedoskonałościami i niestety bardzo mało wie, jak sobie z tym poradzić. Tymczasem jest łatwy sposób, dzięki któremu możemy znów mieć ładną cerę. Chodzi mi o laseroterapię. Sprawdźmy, jak działa, jakie efekty daje i czy warto się jej poddać.

Trądzik – jak powstaje i jakie są jego rodzaje?

To najczęściej występująca choroba skóry. Pojawia się u większości nastolatków i wynika z zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Co ciekawe trądzik występuje u coraz starszych osób, a czas trwania choroby wydłuża się. Nie najlepszy stan skóry bardzo często wpływa na kondycję psychiczną, relacje społeczne, a nawet sprawy finansowe. Na rozwój trądziku wpływ ma wiele czynników. Obok takich prozaicznych spraw, jak stres, dieta, tryb życia, higiena, są jeszcze o wiele bardziej poważniejsze rzeczy. Należą do nich predyspozycje, towarzyszące choroby (cukrzyca, niedoczynność tarczycy), zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki. Trądzik rozwija się z w gruczole łojowym. Występują łagodne odmiany trądziku (zaskórnikowy i grudkowo-zaskórnikowy) i ciężkie odmiany trądziku (skupiony, ropowiczy, bliznowcowy i odwrócony). Leczenie trądziku niekiedy wymaga wizyty u dermatologa, endokrynologa, ginekologa lub chirurga. Podczas terapii stosuje się:

  • zabiegi dermatologiczne lub kosmetologiczne: laseroterapię, peelingi chemiczne i mezoterapię;
  • lecznicze substancje: pochodne witaminy A, kwas TCA, kwas migdałowy, roztwór Jessnera;
  • antybiotyki i antykoncepcję.

Przebarwienia – pamiątki po trądziku i opalaniu się

Przesuszona i mało elastyczna skóra to tylko niektóre ze skutków długiego przebywania na słońcu. Dochodzą do tego także przebarwienia, które mogą być wynikiem długotrwałej kuracji przeciwtrądzikowej. Plamki powstają wtedy, gdy w skórze gromadzi się melanina, a melanocyty działają nieprawidłowo. Przebarwienia powstają także na skutek działania leków, perfum, ziół i wraz z wiekiem. Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień:

  • piegi – drobne, nieregularne plamki o jasnym lub ciemnym zabarwieniu, powstające pod wpływem słońca i występujące na twarzy i na kończynach górnych;
  • melasma – występuje najczęściej u kobiet po 30. roku życia na czole, policzkach i nad górną wargą w trakcie ciąży i podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
  • plamy soczewicowate starcze – okrągłe lub owalne w kolorze jasnobrązowym lub prawie czarnym, pojawiające się na twarzy, grzbietach dłoni, szyi, przedramionach i podudziach;
  • przebarwienia pozapalne – występują w miejscach, gdzie wcześniej pojawiły się zmiany trądzikowe, ospa wietrzna, oparzenia słoneczne, uczulenia lub urazy;
  • odczyny fototoksyczne – powstają pod wpływem kontaktu z czynnikiem fotouczulającym i działania słońca, wywołują je rośliny, leki, olejki eteryczne;
  • przebarwienia polekowe – pojawiają się po zastosowaniu leków przeciwzapalnych, psychotropowych, kardiologicznych, antykoncepcyjnych i hormonalnych.

Trądzik vs światło IPL

Jedną z metod leczenia trądziku jest światło IPL. Stosuje się je przeciw bakteriom P. acnes występującym przy ujściu gruczołów łojowych. Urządzenie wytwarza światło o długości fali 420 nm, które jest pochłaniane przez bakterie i które uszkadza ich błony komórkowe. Terapia IPL jest skuteczna tylko wtedy, gdy stosuje się ją przewlekle w przypadku odmian powierzchniowych (trądziku grudkowo-krostkowego) u młodych pacjentów. Laseroterapię można połączyć z leczeniem zewnętrznym, lecz nie w momencie przyjmowania tetracyklin i preparatów światłouczulających. Pacjenci z ciężką odmianą trądziku nie kwalifikują się do zabiegu. W przypadku trądziku zaskórnikowego należy zastosować zabieg dermabrazji laserem Er:YAG 2940 nm Pixel. Taka terapia daje bardzo dobre efekty nawet u młodych pacjentów. Kolejnym etapem jest leczenie blizn potrądzikowych, co może wywołać chwilowy obrzęk i rumień; może także dojść do łuszczenia drobnopłatkowego.

Przebarwienia a światło IPL

Światło o długości fali 540 a 600 nm jest dobrze pochłaniane przez melaninę. Podgrzanie komórek z barwnikiem powoduje ich termiczne zniszczenie, zmiana bezpośrednio po zabiegu ciemnieje, ulega wchłonięciu i zanikowi. Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze w przypadku leczenia piegów, plam i przebarwień powstałych pod wpływem działania leków i słońca. Efekty da się zauważyć po trzech zabiegach powtarzanych co trzy tygodnie przy zastosowaniu niewielkich dawek.

Dobre efekty daje też laser erbowo-jagowy. Zabieg tym urządzeniem polega na złuszczeniu naskórka, co daje poprawę jakości skóry i zapewnia wygładzenie drobnych zmarszczek. Laser jest pochłaniany przez wodę znajdującą się w głębszych warstwach komórek. Jeżeli zdecydujesz się na taki zabieg, to będzie cię czekał dzień rekonwalescencji oraz konieczność schłodzenia naskórka i złagodzenia obrzęku.

Czy korzystałyście kiedyś z jakiś laserów do leczenia trądziku lub przebarwień? Opiszcie w komentarzach wasze efekty. Buźka!

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień