Cześć!
Lato dobiegło już końca. Oprócz opalenizny pozostawiło także po sobie inne pamiątki. To przebarwienia na naszej skórze, które dla niektórych będą zbyt trudne do usunięcia. I tu z pomocą przychodzą kwasy. Jak ich używać, jakie dają efekty i jakie rodzaje kwasów znasz? Sprawdźmy to!
Czym są kwasy i w czym ci pomogą?
Kwasy to chemiczne substancje używane w medycynie estetycznej i kosmetologii do pielęgnacji i leczenia skóry. Wystarczy zdiagnozować problem skóry i dobrać do niego odpowiednie stężenie kwasu. Działanie tych produktów polega między innymi na:
- regenerowaniu skóry i pobudzaniu jej do odnowy,
- ujednolicaniu kolorytu skóry,
- wygładzaniu zmarszczek i blizn,
- rozjaśnianiu przebarwień i pieprzyków,
- pomocy w leczeniu trądziku,
- oczyszczaniu cery,
- ujędrnianiu i poprawianiu gęstości skóry,
- stymulowaniu produkcji kolagenu,
- regulowaniu działania gruczołów łojowych.
Jaki kwas wybrać do swojej skóry? Rodzaje kwasów
Główną zaletą kwasów jest to, że złuszczają martwy naskórek, wygładzają drobne zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia i regenerują skórę. Dzielimy je na trzy rodzaje:
- AHA – są najpopularniejsze. Co ciekawe działają przez pierwsze trzy miesiące, po tym czasie należy zrobić przerwę w kuracji. Do tej grupy zalicza się między innymi kwasy takie jak: glikolowy, mlekowy, szikimowy, jabłkowy, cytrynowy, migdałowy, winowy;
- BHA – do tej grupy zalicza się tylko kwas salicylowy. Jest polecany do cery trądzikowej, bo dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, przenika przez sebum do mieszków włosowych;
- PHA – zalicza się tu kwasy laktobionowy i glukonolakton. Zaleca się go w szczególności do cery wrażliwej.
Jak stosować kwasy na skórę?
To, jak działają kwasy, w dużym stopniu zależy od ich stężenia. W produktach przeznaczonych do samodzielnego stosowania kwasy występują w stężeniu od 5% do 15%. Te mniejsze jednostki świetnie nawilżają, większe zaś złuszczają. Jeżeli dopiero zaczynasz pielęgnację kwasami, to zacznij od najmniejszych stężeń i uważnie obserwuj swoją skórę. Wiedz także, że na rynku dostępne są preparaty do samodzielnego przygotowania – ich stężenie może wynosić nawet 15%. Jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy.
Dodaj komentarz