Obalamy mity! Kosmetyki i skóra, czyli co jest prawdą, a co bajką

fakty i mity o kosmetykach

Cześć!

W świecie makijażu i urody co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia, pogłoski i sprzeczne informacje o produktach i substancjach, które miałyby zaszkodzić naszej skórze lub wręcz przeciwnie poprawić jej kondycję. Postanowiłam zatem wcielić się w rolę kosmetycznego detektywa i sprawdzić, co jest prawdą, a co nie.

Czy kwas hialuronowy rzeczywiście jest kwasem?

Jak się okazuje, wcale nie! Kwas hialuronowy jest cukrem złożonym, który występuje w ludzkim organizmie. Dzięki temu, że ma łatwość wiązania wody, jest odpowiedzialny za nawilżenie organizmu i skóry oraz opóźnianie objawów starzenia. Z wiekiem poziom kwasu hialuronowego maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i starczych przebarwień. W takim wypadku kwas hialuronowy można dostarczać w postaci kosmetyków.

Czy krem z filtrem trzeba stosować tylko latem?

Nie, warto użyć go także zimą i w każdy inny słoneczny dzień. Kremy z filtrem chronią nas przed każdym rodzajem promieniowania słonecznego. Jeśli myślisz, że zimą taka ochrona nie jest potrzebna, to jesteś w wielkim błędzie. Nawet przez gęste chmury na ziemię dociera dawka promieniowania UV, która odbija się od śniegu i ze zdwojoną siłą pada na naszą skórę. Powinnaś także wiedzieć, że promienie UVA przenikają przez chmury w większym stopniu niż promienie UVB i są odpowiedzialne za większe uszkodzenia skóry, w tym fotostarzenie.

Czy starzejemy się tak samo jak nasi rodzice i dziadkowie?

I tak, i nie. Na starzenie się organizmu geny mają tylko niewielki wpływ. To kiedy na naszej skórze pojawią się zmarszczki, zależy w dużej mierze od wielu innych czynników. Można tu bez wątpienia zaliczyć: zanieczyszczenie środowiska, stres, brak odpowiedniej pielęgnacji, używki i dietę ubogą w witaminy. Jeżeli we właściwy sposób zadbasz o skórę i organizm, oznaki starzenia możesz opóźnić lub złagodzić.

Czy kosmetyki naturalne nie podrażniają?

Z reguły nie, ale sporadyczne przypadki alergii się zdarzają. Naturalne substancje również wywołują uczulenie. Pomyśl, co przeżywają alergicy w porze kwitnienia roślin. Co więcej w naturalnych produktach mogą znajdować się syntetyczne składniki, które również mają właściwości drażniące. Pamiętaj też, że skłonność do alergii to kwestia indywidualna.

Tagi: , , , ,
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 udostępnień