Witajcie Piękni Ludzie!
Nadchodzą walentynki, święto miłości, rzucania uroków, uwodzenia nie tylko spojrzeniem czy dotykiem, ale i zapachem. I oczywiście jak co roku wiele osób powiela jedno pytanie: czy feromony w perfumach działają? Jak działają? Jak pachną feromony? Czy są zapachy, które dla płci przeciwnej są atrakcyjne?
Feromony – co to takiego?
Feromony co to znaczy, czym jet to dziwne słowo? Pewnie wielu kojarzą się z atrakcyjnością u płci przeciwnej, ale to tylko część prawdy.
Feromony są lotnymi, bezzapachowymi substancjami, produkowanymi przez organizmy żywe, prawdopodobnie także rośliny. Ich rola to przenoszenie informacji pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Różnica pomiędzy hormonami a feromonami polega na tym, że te pierwsze są przeznaczone dla organizmu, który je wytwarza, a drugie są informacją kierowaną na zewnątrz organizmu, czyli są adresowane do innych osobników.
Feromony podzielono na 30 grup w zależności od pełnionych funkcji. Do bardziej znanych należą: feromony płciowe, alarmujące, dyskryminujące, zniechęcające, znakujące czy identyfikujące.
Feromony jako wabiki płciowe, czyli w takim rozumieniu, jaki nas interesuje, zwane są inaczej atraktantami. Działają one dość niezwykle, bo wpływają na narząd lemieszowy, odpowiedzialny za odbiór sygnałów chemicznych. U nas, ludzi ten narząd jest umiejscowiony w odległości 2 cm od nozdrzy, po obu stronach przegrody nosowej. Czy wiecie, że feromony mają zdolności wywoływania w organizmie wielu reakcji, jak chociażby zmiany tempa oddychania, temperatury, pulsu, ciśnienia krwi? Okazuje się, że nie są tak niewinne, jak myśleliśmy.
Feromony w kosmetyce
Latami całymi opracowywano koncepcje wykorzystywania feromonów w kosmetyce, a dokładniej – ponieważ działają one bezpośrednio na zmysł węchu – w perfumach.
Założenie jest takie, że feromony płciowe zwierząt są także seksualnymi atraktantami człowieka. To dlatego do perfum dodaje się piżmo. Inny pogląd to ten, że feromonowe perfumy powinny oddziaływać na osobę perfumującą się, nie na odbiorcę tego sygnału. Innymi słowy, to my powinniśmy czuć się odpowiednio “nastrojeni” na bodźce.
Dlatego czasem tworzy się perfumy dla panów zawierające kobiece feromony i odwrotnie.
Skąd ta magia, czyli jak działają feromony – skład i budowa
Najważniejszymi związkami chemicznymi, które mają aktywność feromonalną są stosowane w wyrobie perfum są steroidy: androstenol i androsteron. I tu uwaga: przeprowadzone eksperymenty wykazały, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni spryskani androstenolem byli uznawani za bardziej wrażliwych, lepszych, inteligentniejszych, atrakcyjniejszych i bardziej godnych zaufania. Zaskakujące jest też to, że istnieje również wyodrębniony i stosowany w perfumach feromon agresji i dominacji – androstenon zaleca się osobom chcącym zyskać respekt.
Feromony – opinie
Czy feromony działają? Czy wzmagają naszą atrakcyjność?
Ku wielkiemu zaskoczeniu okazało się, że związki stosowane w perfumach nie wykazują stymulującego działania na narząd lemieszowy, ani na układ nerwowy, dlatego nie spełniają one definicji feromonu, jaką macie na myśli, wspominając o feromonach. faktem jest jednak, że feromony działają jak atraktanty zapachowe, a ich wpływ na człowieka wiąże się z pobudzaniem receptorów węchowych. Mówiąc prościej – feromony nie działają tak, jak opisują to firmy, które je sprzedają. Jednak mają bez wątpienia wpływ na atrakcyjność zapachu, a udowodniono, ze niektóre zapachy działają mocniej na płeć przeciwną i ten fakt jest często wykorzystywany jako wabik. Dlatego – choć feromony nie spełniają roli magicznego eliksiru miłosnego – nie lekceważcie potęgi zapachu i nie zapomnijcie użyć w Walentynki pięknie pachnących perfum! 🙂
Dodaj komentarz