Cześć dziewczyny!
Mówi się, że produkty z filtrami chemicznymi szkodzą skórze, zatykają pory, trudno je usunąć, a co najgorsze nie dają 100% ochrony przeciwsłonecznej. Więc w jaki sposób zabezpieczyć skórę przed słońcem? Wypróbuj podkład mineralny, czyli całkowicie naturalny kosmetyk.
Chemiczne vs mineralne
Produkty z chemicznymi filtrami są niestabilne i należy je nakładać co godzinę. Mają szkodliwy wpływ na cerę, bo niektóre z nich są komedogenne. Mineralne kosmetyki natomiast zapewniają wydajną i stabilną ochronę. Są odpowiednie do codziennego stosowania, zwłaszcza wtedy, kiedy poziom nasłonecznienia jest niewielki. Co więcej produkty takie mają naturalny skład, który korzystanie wpływa na skórę. Niestety mineralne filtry UV nie będą nadawać się na plażę lub długi spacer. Nie dają także całkowitej ochrony w przypadku silnego promieniowania w godzinach 11.00 – 16.00. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się filtry chemiczne, kapelusz, przewiewne ubrania z długimi rękawami lub nogawkami.
Podkłady mineralne a słońce
W podkładach mineralnych znajdują się filtry fizyczne, tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Substancje te nie przenikają do głębszych warstw skóry, lecz pozostają na jej powierzchni. Dzięki temu jest je łatwo usunąć, a cera nie jest narażona na podrażnienia. Jak działają filtry mineralne? W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie pochłaniają promieni słonecznych, lecz je odbijają. Mimo że ochrona przed słońcem nie jest wysoka, to nie ma konieczności ponawiania aplikacji w ciągu dnia. Kosmetyki mineralne, w tym podkłady, zawierają faktory 10 – 20 SPF i nie zabezpieczają skóry przed promieniowaniem UVA. Stąd jeżeli cierpisz na hiperpigmentację, przyjmujesz leki hormonalne i antykoncepcyjne lub przechodzisz menopauzę, zastosuj filtry chemiczne.
Jaki podkład mineralny wybrać?
Podkłady mineralne mają działanie i pielęgnacyjne, i upiększające. Nie zatykają porów, ujednolicają koloryt cery, wysuszają stany zapalne i łagodzą podrażnienia. Do tego świetnie się aplikują, dobrze zmywają i zawierają wiele naturalnych substancji. Jeżeli zdecydujecie się na taki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej, dobierzcie kosmetyk do rodzaju cery. Ustalcie jej odcień, skłonność do powstawania podrażnień i oparzeń, a także to, jakich innych kosmetyków używacie. Wybierzcie też odpowiedni aplikator. Powinien to być miękki i puchaty pędzelek, który regularnie będziecie oczyszczać, by zminimalizować ryzyko powstania podrażnień.
A wy z jakiej ochrony przeciwsłonecznej korzystacie?
Dodaj komentarz